Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Sodobna gledališka predstava skupine Schyzma

Odrsko raziskovanje ljubezni


Besedilo in foto: Milan Markelj
25. 10. 2008, 12.50
Posodobljeno
05. 11. 2008 · 21:36
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

s_schyzmaa.jpg
Prizor iz nove gledališke predstave skupine Schyzma.

Na odru Kulturnega centra Janeza Trdine se je včeraj zvečer predstavila novomeška gledališka skupina Schyzma z novo »sodobno odrsko predstavo«, ki so jo naslovili "Ime mi je ljubezen. Prihajam z Vzhoda." Osrednji avtor gledališkega projekta je David Petrovič, ki je predstavo zasnoval, režiral, izbral zanjo glasbo in skupaj z Majo Poljanc napisal scenarij, v predstavi pa je tudi nastopil kot igralec. Koreografijo, ki je močno poudarjena in enakovredno z besedilom gradi predstavo, sta zasnovali Petja Kovačevič in Špela Premelč, kostume je oblikovala Maša Slana, scenografija pa je delo Zorana Petroviča.

Predstava je razčlenjena v štiri poglavja: Sedanjost, Preteklost, Prihodnost in Sedanjost. Kot so ustvarjalci zapisali v gledališkem listu niso želeli prikazati posplošene ljubezenske zgodbe, temveč so poskusili "prikazati stanje ljubezni znotraj posameznega časovnega obdobja" z namenom "prikazati nove možnosti zgodbe z že dobro znano tematiko ljubezni".

V zaključnem poglavju predstave se gledališko iskanje in raziskovanje ljubezni strne v spoznanje, da se »ljudje vedno znova vračamo k tistemu delu življenja, v katerega se kot odrasli najraje zatekamo - v otroštvo«, v luči tega pa se ponovno zastavljajo vprašanja, ali nam je uspelo »doživeti tisto, o čemer smo sanjali, ko smo bili majhni in ko razmišljanja o prihodnosti ni bilo ... ali še vedno ljubimo kot otroci ... ali smo tega sploh sposobni«.

Razmišljanja, zapisana v gledališkem listu so eno, predstava pa je seveda nekaj drugega, govori in pripoveduje z več sredstvi: prvenstveno z igro, sceno, igro luči, glasbo in plesom, kar je vse močno poudarjeno v predstavi, besedilo pa četudi ima težnje po teoretiziranju in kljub citatom, sposojenih iz Kocbekovih besedil o futurizmi, ne more uiti vpetosti v prizore, tako da predstava v celoti izzveni po svoje in je predana svobodnemu dojemanju in razumevanju vsakega obiskovalca posebej.

»Mi smo naredili svojo zgodbo," pravi David Petrovič, »gledalci pa si naj naredijo iz videnega in slišanega svojo. Naša predstava je odprta ...«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.