Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Surs
Čas branja 2 min.

Hrana in brezalkoholne pijače so se podražile za 3,5 odstotka


S.R.
1. 4. 2025, 10.57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Statistični urad je včeraj postregel z novimi informacijami o gibanju cen življenjskih potrebščin. Cene življenjskih potrebščin so se v skladu s podatki marca na letni ravni zvišale za dva odstotka. Kar zadeva storitve, pa so se cene v enem letu zvišale za 3,4 odstotka, pri blagu pa za 1,3 odstotka.

trgovina
Primož Lavre

Kot so pojasnili pri statističnem uradu, so na letno rast cen najbolj vplivale podražitve hrane in brezalkoholnih pijač. Življenjske potrebščine so bile marca v povprečju za 2 odstotka dražje kot pred letom dni. Marca lani je bila denimo stopnja inflacije 3,6-odstotna. V primerjavi s februarjem letos so bile dražje za 0,6 odstotka. V primeru storitev je bila podražitev 3,4-odstotna, pri blagu 1,3-odstotna, pri blagu dnevne porabe 1,7-odstotna, pri trajnem blagu pa 0,8-odstotna.

K letni inflaciji je največ, in sicer 0,7 odstotne točke, prispevala podražitev hrane in brezalkoholnih pijač (za 3,5 odstotka). S po 0,3 odstotne točke so sledile podražitve v zdravstvu (za 5,4 odstotka) ter restavracijah in hotelih (za 4,2 odstotka).

Višje kot pred enim letom so bile tudi cene v skupinah oblačila in obutev (za 2,5 odstotka), rekreacija in kultura (za 2,3 odstotka), raznovrstno blago in storitve (prav tako za 2,3 odstotka) ter prevoz (za 1,0 odstotka). Vsaka izmed teh skupin je k letni inflaciji dodala 0,2 odstotne točke.

Po drugi strani so se cene v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo znižale za 1,2 odstotka ter inflacijo ublažile za 0,2 odstotne točke, so navedli statistiki.

44432 (1).png
Surs
Letne stopnje rasti cen življenjskih potrebščin.

Na mesečni ravni

Marca so na mesečno inflacijo najbolj vplivale višje cene oblačil in obutve. Oblačila so se zaradi končanih popustov in prehoda na spomladansko-poletno kolekcijo podražila za 9,4 odstotka in k mesečni inflaciji prispevala 0,4 odstotne točke. Cene obutve so zrasle za 5,9 odstotka in dodale 0,1 odstotne točke.

V povprečju za 7,5 odstotka so se zvišale tudi cene v skupini električna energija, plini in druga goriva. Najbolj ali za 16,5 odstotka so se dvignile cene električne energije in k inflaciji prispevale 0,4 odstotne točke.

Po 0,1 odstotne točke so dodale še dražje zunajbolnišnične storitve (za 4,9 odstotka), drugi rekreacijski predmeti, vrtnarjenje in male živali (za 2,9 odstotka), hrana (za 0,7 odstotka) ter preostale marčevske podražitve.

2.PNG
Surs
Gibanje cen življenjskih potrebščin.

So pa inflacijo za 0,6 odstotne točke ublažile nižje cene počitniških paketov. Ti so bili ob koncu zimske sezone cenejši za 14,8 odstotka. Za 0,1 odstotne točke so inflacijo znižali še cenejši proizvodi in storitve za osebna vozila, najbolj sta se pocenila bencin in dizelsko gorivo, in sicer za 1,4 odstotka.

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjave v EU, je bila marca 2,2-odstotna. Februarja je bila inflacija po tem indeksu 1,9-odstotna, marca pred enim letom pa 3,4-odstotna. Mesečna rast cen je marca dosegla 0,8 odstotka.

Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 4,1 odstotka, cene blaga pa za 1,1 odstotka. Blago dnevne porabe se je podražilo za 1,6 odstotka in poltrajno blago za 1,4 odstotka. Medtem se je trajno blago pocenilo za 1,4 odstotka.

2.PNG
Surs
Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin v stopnjah rasti.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.