Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Nova knjiga o ptujskem fotografu Stojanu Kerblerju


Monika Simonič Roškar
1. 5. 2025, 07.24
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Izšla je nova muzejska publikacija o ptujskem fotografu Stojanu Kerblerju z naslovom Stojan Kerbler, v kateri sta objavljeni besedili etnologinje Monike Simonič Roškar Pripoved o Stojanu Kerblerju in umetnostne zgodovinarke dr. Marjete Ciglenečki Fotografije Stojana Kerblerja.

cg_nova_muzejska_publikacija_kerbler.jpg
ČG
Nova knjiga o Stojanu Kerblerju

Pomemben kamenček v bogatem mozaiku ljudi, ki so soustvarjali ptujsko zgodovino, je v sodobni kulturni zgodovini zagotovo fotograf Stojan Kerbler. O njem je bilo napisanih več knjig in mnogo člankov, posnetih sedem filmov, napisanih in posnetih še več intervjujev, njegove fotografije pa so bile razstavljene na številnih samostojnih in skupinskih razstavah. Avtorji so ga v teh delih ljudem predstavili predvsem kot mojstra fotografije, manj pa je bil v ospredju kot človek in domačin iz Haloz oziroma Ptuja. Kot etnologinji so mi njegove fotografije, predvsem tiste, ki jih je posnel v Halozah, zanimive predvsem kot izredno dragocen dokumentarni vir in pripomoček pri raziskovanju načina življenja Haložanov, ob tem pa sem se vedno spraševala tudi to, kdo je človek, ki je te fotografije posnel.

Pred nekaj leti je nastajal moj prvi članek o njem kot človeku, Haložanu in mojstru fotografije, v katerem je na kratko predstavljena njegova življenjska pot. Po njegovem izidu se z gospodom Kerblerjem nekaj časa nisva videvala. K njemu sem zopet začela zahajati v času pandemije covida-19 in ga prosila, da bi v svojem fotografskem arhivu poiskal manj znane ali še neobjavljene fotografije, ki jih je posnel v Halozah. Moji prošnji je z veseljem ugodil in poiskal okrog 250 fotografij. Ob njih sva se pogovarjala v naslednjih mesecih oziroma letih, ko sem ga večkrat obiskala v njegovem stanovanju, kasneje pa tudi v bolnišnici in v domu upokojencev.

Pogovor je pogosto nanesel tudi na mnoge zanimivosti iz njegovega življenja, ki so predstavljene v poglavjih z naslovi V dnevni sobi, V temnici, V bolnišnici in V Domu.

Pri nastajanju publikacije sem k sodelovanju povabila tudi najboljšo poznavalko fotografskega opusa Stojana Kerblerja, umetnostno zgodovinarko dr. Marjeto Ciglenečki, ki že dolga leta spremlja Kerblerjevo fotografsko ustvarjanje. Marjeta Ciglenečki je izmed okrog 250 fotografij, ki jih je za publikacijo predlagal Kerbler sam, izbrala nekaj deset tistih, ki predstavljajo vrhunec njegovega fotografskega ustvarjanja. Nekatere med njimi so bile do zdaj širšemu krogu ljudi manj poznane.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.