Naravna pomoč

Kako se lahko glavobolov znebite brez tablet

Nina Kovač/Revija Bodi zdrava
4. 2. 2025, 19.30
Deli članek:

Kadar nas boli glava, se marsikdo najprej zateče k protibolečinskim tabletam.

Profimedia
Obstajalo naj bi več kot 360 različnih vrst glavobolov.

Čeprav tablete včasih res zadostujejo za odpravo trenutnih bolečin, pa tako dolgoročno težko normalno delujemo. Na srečo obstajajo še drugi načini, ki nam lahko pomagajo odpraviti stalne nadležne glavobole. 

Kaj pravzaprav so glavoboli?

Glavoboli so najpogostejša oblika bolečine. Glede na mnenje strokovnjakov obstaja več kot 360 različnih vrst glavobolov, ki hitro minejo, med ponavljajoče se pa spadajo tile:

- Najobičajnejši so tenzijski oziroma napetostni glavoboli, ki se pojavijo zaradi napetosti v ramenih, vratu, lasišču in čeljusti, lahko pa gre tudi za posledico stresa, depresije ali anksioznosti.

- Za migrenami trpi med 15 in 20 odstotkov ljudi. Prizadene eno polovico glave, migreno spremlja utripajoča bolečina, lahko pa se pridružijo tudi slabost in občutljivost na svetlobo, dišave ali zvok.

Glavobol zaradi vnetja sinusov lahko nastane zaradi alergij, virusnih, bakterijskih ali glivičnih okužb.  Pojav bolečine je odvisen od tega, kateri sinusi so prizadeti.

Hortonov glavobol je tako boleč, da so ga poimenovali celo »samomorilski glavobol«, vendar na srečo za njim trpi le približno 1 odstotek populacije. Gre za težek glavobol, ki prizadene eno stran glave in je omejen na območje očesa.

Kako si lahko pomagate brez tablet?

Akupunktura

Pomagala naj bi tudi ljudem s pogostimi tenzijskimi glavoboli.

Pri tovrstnem zdravljenju vam strokovnjak pod kožo vstavi tanke igle, da bi se izravnal tok energije v telesu. Analize so pokazale, da lahko akupunktura pomaga pri preprečevanju akutnih migren prav tako učinkovito kot zdravila, le da ima manj neželenih učinkov. Pomagala naj bi tudi ljudem s pogostimi tenzijskimi glavoboli.

Masaža

Kadar vas začne boleti glava, si poskusite zmasirati sence, vrat, hrbet ali ramena. V manjši raziskavi, objavljeni v oxfordskem Letopisu vedenjske medicine (org. Annals of Behavioral Medicine), so ugotovili, da so ljudi z migrenami, ki so imeli po šest masaž v tednu, manj pogosto mučili glavobole in so bolje spali kot kontrolna skupina še tri tedne po končanih masažah.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Razgibavanje

Razgibavanje, ki sprosti napetosti v telesu, odgovorne za glavobol, učinkovito pomaga zmanjševati bolečino. Vaje, kot so kroženje z glavo in rameni ter raztezanje vratu s pomočjo rok, izvajajte dvakrat na dan po 20 minut, pri tem pa vsako raztezanje držite vsaj pet sekund.

Profimedia
Raztegnite vrat s pomočjo rok in vsak razteg držite vsaj pet sekund.

Meditacija

Za blaženje kroničnih bolečin lahko uporabljamo različne meditativne tehnike, ki nam pomagajo ohraniti osredotočenost in umirjajo misli. Čeprav v povezavi z meditacijo in migrenami še ni bilo opravljenih veliko raziskav, je meditacija znana po svojih dobrodejnih učinkih na stres in depresijo, ki se lahko izkažeta za vzrok vaših težav.

Joga

Joga združuje fizično vadbo, dihalne vaje in meditacijo, ki skupaj delujejo sproščujoče in pomagajo ohranjati ravnovesje v glavi, telesu in duhu. V manjši raziskavi so leta 2007 za revijo Glavobol (Headache) dvema skupinama ljudi, ki so trpeli za migrenami, naključno predpisali tri mesece jogijske terapije. Izkazalo se je, da so tisti, ki so redno izvajali jogo, imeli manj glavobolov kot kontrolna skupina, ki joge ni izvajala.

Vročina in mraz

To nadvse varno tehniko za sproščanje glavobolov lahko uporabi vsakdo, tudi nosečnice. Da bi zmanjšali napetost v vratu, vanj usmerite toploto ali ga obložite z vročim obkladkom. Če vas muči utripajoči glavobol, pa namesto vročega raje uporabite ledeno mrzel obkladek. Znižana temperatura krvi, ki se pretaka skozi ta predel, pomaga ublažiti razbijanje v glavi.

Profimedia
Mrzli obkladki lahko pomagajo, če vaš muči utripajoč glavobol.

Izogibajte se nitratom in nitritom

Nitrati in nitriti, ki jih najdemo v predelanem mesu, ojačevalcu okusa mononatrijev glutamat (MSG) in nekaterih zdravilih za srce, naj bi bili povezani z migrenami. Za nekatere so lahko sprožilci migren tudi kofein, alkohol, feniletilamin (ta je v čokoladi in siru), tiramin (najdemo ga v oreščkih, siru in soji) ali aspartam (pojavlja se v številnih umetno sladkanih živilih).