Eterična olja imajo kar nekaj varnostnih opozoril, ki jih moramo poznati, če jih želimo uporabljati varno. Primernejši za splošno in daljšo uporabo brez pomoči aromaterapevta so hidrolati. Ti so zaradi nizke vsebnosti hlapnih spojin uporabni brez redčenja, uporabljamo jih lahko pogosteje in daljše časovno obdobje kot eterična olja, varno jih lahko uporabljajo tudi otroci, starejši ljudje in nosečnice.
Hidrolat, destilat, rožna voda, cvetna vodica – različna imena za en sam izdelek, ki se izloča pri postopku destilacije različnih rastlin. Sestavljajo ga v vodi topne snovi, ki se z destilacijo izločijo iz rastlinskega materiala. Kemijske analize kažejo, da so nekatere hlapne spojine prisotne le v hidrolatu, druge samo v eteričnem olju, spet tretje pa v različnih razmerjih v obeh.
Načini uporabe hidrolatov
- za osvežitev: s pršenjem osvežimo obraz, telo, noge
- ustna vodica: za podporo pri težavah z dlesnimi
- za kopeli: noge, celotno telo, parne kopeli za obraz
- v izparilniku
- za pripravo domače kozmetike (npr. mila, krem, losjonov, šamponov ...)
- v likalniku (namesto destilirane vode).
Nekaj previdnosti je vseeno potrebne
Čeprav so v grobem hidrolati za splošno in redno rabo varnejši od eteričnih olj, je pomembno, da so ti mikrobiološko neoporečni. Odločitev, kje kupiti hidrolate, je zelo pomembna.Pridelovalec mora predložiti in poznati latinska imena uporabljenega rastlinja ter sestavo lastnih hidrolatov.
Žal je tudi med aromatičnimi vodicami veliko ponaredkov, ki spominjajo že na parfume. Zavedati se je treba, da sam hidrolat ne bo dišal točno tako, kot diši rastlina, saj nima iste sestave kot sama rastlina v celoti in sinergiji.
Pomembno je, da so sveže pripravljeni, hranjeni v hladnem in temnem prostoru, po odprtju jih obvezno hraniti v hladilniku in jih uporabiti v določenem roku. Če jih pretakamo, embalažo vedno steriliziramo in razkužimo – najboljša izbira so temne steklene embalaže – ter jih ustrezno etiketiramo z datumom odprtja.
Pozorni smo, da se ob vohanju neposredno iz embalaže z nosom ali roko ne dotikamo notranjosti embalaže ali vrha, kjer izteče hidrolat iz embalaže, saj s tem povečamo možnost razvoja mikroorganizmov.
Sami preverimo kakovost
Uporabimo pH-merilni listič in hitri mikrobiološki test za domačo uporabo, ki ju lahko kupimo v trgovinah s sestavinami za izdelavo kozmetike ali bolje založenih lekarnah. Hidrolati imajo različne pH-vrednosti, gibajo se med 3,3 in 6,5, odvisno od same rastline.
Hidrolati kot dodatek šamponu ali regeneratorju
Šamponu lahko dodate do 70 odstotkov in regeneratorju do 30 odstotkov hidrolata. Kako izberemo hidrolat?
Vsi tipi las – geranija, muškatna kadulja
Njena.si
Prvi koraki v samostojno življenje: Kako zavarovati svoje stanovanje?
Mastni lasje – brin, muškatna kadulja, rožmarin
Svetli lasje – kamilica
Za hitrejšo rast – rožmarin in kopriva
Če si želite čez dan osvežiti lase, si pripravite hidrolat v pršilu, s katerim si jih lahko odišavite. Poskusite hidrolat sivke, nerolija, geranije ali pa pripravite mešanico več hidrolatov.
Obkladki
Uporabimo lahko 100-odstoten hidrolat ali ga razredčimo z vodo. Z njim prepojimo nebarvano tkanino iz naravnih vlaken, najbolje bombažno ali laneno platno. Lahko so brisače, rjuhe, tetra plenice – pomembno je, da je tkanina dobro vpojna in mehka, da se prilega obliki telesa. Obkladke pogosto zaščitimo s prozorno folijo, da ne zmočimo postelje oz oblačil. Najpogosteje jih uporabljamo pri bolečinah, otekanju, poškodbah, vnetjih, in sicer tople ali hladne.
Topli obkladki – Uporabimo jih pri težavah z revmo, artritisom, PMS-ju, mišičnih napetostih zaradi dolgotrajnega naprezanja, pri vnetju ušes, razbolelem zobu, kroničnih bolečinah, oslabelosti, izčrpanosti, otrplosti ...
Hladni obkladki – Uporabimo jih ob srbečicah, razdraženi koži, oteklinah, akutnih vnetjih sklepov, zvinih, buškah, opeklinah, podplutbah, pikih žuželk, vnetjih, lajšanju glavobolov, migren, omotičnosti … Mlačni obkladki so primerni pri povišani telesni temperaturi.
Izmenični obkladki – Spodbujajo celjenje, obnovo, prekrvljenost, izločanje nakopičene tekočine …