Smeh je pol zdravja, govori vsem znani pregovor, katerega očitno zelo dobro poznajo v japonski prefekturi Yamagata, kjer so sprejeli odlok, ki prebivalcem nalaga, naj se prešerno nasmejijo vsaj enkrat na dan, saj menijo, da za to obstajajo dobri razlogi, ki znatno vplivajo na dobrobit zdravja ljudi.
Lokalne oblasti so sicer povedale, da ne bodo kaznovale prebivalcev, ki se ne morejo vsakodnevno nasmejati, a želijo, da ljudje vsaj poskusijo, saj je raziskava Medicinske fakultete univerze Yamagata odkrila, da smeh pomaga k daljšemu življenju. Študija, objavljena v Journal of Epidemiology leta 2020, je pokazala, da sta bila "umrljivost zaradi vseh vzrokov in incidenca srčno-žilnih bolezni znatno višja pri osebah z nizko pogostostjo smeha". Študija je zajela več kot 17.000 posameznikov, ki so sodelovali pri letnih zdravstvenih pregledih v Yamagati. Študija je tudi ugotovila, da je redni smeh povezan z višjimi stopnjami užitka v življenju, pozitivnosti, odprtosti in kompetentnosti.
Odlok, ki so ga predlagali člani japonske konservativne Liberalno-demokratske stranke (LDP) in je bil sprejet prejšnji petek, je sicer prejel nekaj kritik. Član japonske komunistične partije (JCP) je opozoril, da je "smejati se ali ne smejati ena od temeljnih človekovih pravic, ki jih zagotavlja ustava." Član japonske ustavno-demokratske stranke (CDPJ) je medtem izrazil zaskrbljenost, da odlok spodkopava "človekove pravice tistih, ki imajo težave s smehom zaradi bolezni ali drugih razlogov."
Šele čas pa bo nedvomno pokazal ali se bo prebivalcem prefekture Yamagata tovrsten odlok obrestoval in mogoče bodo čez nekaj časa veljali za najbolj zdravo in predvsem najbolj srečno prefekturo na Japonskem.