Zanimivosti

Nikola Tesla - to hrano je imel najraje!

31. 7. 2023, 21.04
Posodobljeno: 31. 7. 2023, 23.10
Deli članek:

Znanstvenik je trdil, da mu je zajtrk dajal moč: pri 78-ih se je počutil kot šestnajstletni deček, težav s prebavo pa naj sploh ne bi imel.

Profimedia / AI
Nikola Tesla

Zajtrk Nikole Tesle, ki mu je dajal moč, je bil zelo preprost in ga leta in leta ni spreminjal.

Nikola Tesla, slavni znanstvenik in izumitelj, je vodil zelo neobičajen in discipliniran življenjski slog, kar se je odražalo tudi v njegovi prehrani. Znano je, da je bil pri jedi in pitju zelo zmeren. Živel je asketsko življenje, pogosto je delal dolgo v noč, zato je velikokrat pozabil na obroke, ker je bil popolnoma posvečen svojim eksperimentom.

Profimedia / AI
Nikola Tesla

Preprosta hrana

Njegova prehrana je bila sestavljena večinoma iz preprostih živil. Njegovi tesni sodelavci in prijatelji so pričali, da je pogosto preskočil obroke in ko je jedel, so bila to preprosta živila. Nekateri viri pravijo, da je imel zelo rad zelenjavno juho, zelenjavo in sadje, še posebej pa jabolka. Pogosto je jedel tudi mlečne izdelke.

Profimedia / AI
Nikola Tesla

Pomembno je omeniti, da je bilo v tistem času razumevanje prehrane in dietetike drugačno kot danes. Tesla je živel v 19. in 20. stoletju, ko sodobna znanost o prehrani in nutricionizmu, kot jo poznamo danes, še ni obstajala. Toda zelo je pazil na to, kaj je jedel in koliko se je gibal, saj je menil, da je pomembno, da ostane čim dlje časa aktiven.
V svoji knjigi "Moji izumi: avtobiografija Nikole Tesle" je zapisal, da je običajno za zajtrk zaužil mleko in jajca, kosilo je skoraj vedno preskočil, še posebej pa je rad imel zelenjavno juho.

Profimedia / AI
Nikola Tesla

Stroj deluje, če …

"Najpomembnejši element mojega življenjskega načrta je moja prehrana. Ne morete pričakovati, da bo stroj dobro deloval, če mu ne zagotovite ustreznega goriva", je govoril Tesla, hkrati pa je poudaril, kako je sčasoma ugotovil, da sta dva obroka na dan povsem dovolj. "Odkar zaužijem le dva obroka na dan, se mi je izboljšalo zdravje, poboljšal apetit in tudi okus je boljši. Izključil sem le kosilo. Danes, pri 78 letih, uživam v svojih dveh obrokih enako kot takrat, ko sem bil šestnajstletni deček in nimam nikakršnih težav s prebavo," naj bi po nekaterih navedbah rekel slavni znanstvenik.

Profimedia / AI
Nikola Tesla

Za zajtrk je torej rad pil mleko, ker je polno beljakovin in jedel jajca, še posebej beljake, ker so tudi bogati z beljakovinami. Rad je imel tudi riž, sira pa ne. "Zelenjava je nujna, čeprav ne vsebuje veliko beljakovin. Ne daje veliko energije, ampak uravnava črevesje, daje telesu vitamine. Rad pojem dobro juho iz čebule in sesekljane zelene, pripravljeno z veliko masla. Ta kombinacija se lahko prebavlja in jo jem že leta."

Sadje in sladkor

Tesla je pohvalil tudi sadje, glede sladkorja pa je povedal, da v majhnih količinah ni nevaren, vendar ne smemo pozabiti, da ga je v sadju precej.

Profimedia / AI
Nikola Tesla

Meso?!

Na vprašanje, ali je vegetarijanec ali ne, je Tesla odgovoril takole: "Meso jem zelo redko, enkrat ali dvakrat letno. Je bogato z beljakovinami, toda tudi riba je skoraj enako bogata z beljakovinami in maščobami in je veliko lažje prebavljiva. Fosfor, ki ga vsebuje, je odličen za živčni sistem. Toda fosfor, medtem ko hrani možgane, povzroča kislost v telesu. Tako meso kot riba nam dajeta hitro energijo. Ta živila so za ljudi določenih poklicev nujna, čeprav nam zaradi svoje sestave dejansko krajšajo življenje. A ko smo živi, nam vseeno dajo veliko energije."

Po drugi strani pa se je Milijan Stojanić, navdihnjen s Tesla priznanji o gastronomiji, več kot dve desetletji ukvarjal z raziskovanjem jedilnika najpametnejšega znanstvenika srbskega porekla, skozi njegovo pot v Evropi in Ameriki. "Tisto, kar ga je vodilo skozi življenje, so bili ti mlečni izdelki, mlečne predelave, med, tu in tam konjak, oziroma viski, malo vina in vse z mero. Nikola Tesla je jedel dvakrat na dan, bodisi v Smiljanu, v Evropi, v Ameriki. In to, kar je Tesla govoril vsem, je ključno: “Ne prenajedajte se, ne hitite v onostranstvo.”

Tesla nikoli ni jedel iz okroglih krožnikov

"Nikola Tesla, ko je bil majhen, ni znal pisati in risati z desno roko, temveč je to počel z levo roko in zelo težko je risal kroge, zlasti, ko so to od njega zahtevali učiteljica ali učitelj, in je to dobesedno sovražil," pravi Stojanić.

Revija Zarja
Nikola Tesla

Odraščajoč kot otrok pravoslavnega duhovnika, se je slavni znanstvenik držal navad, ki jih je pridobil v otroštvu.
Poleg vseh posebnosti glede prehrane, je Nikola Tesla celo življenje tudi postil. Tako je do konca življenja nosil enako konfekcijsko številko.

Glede spanja je povedal to …

"Spanje? Redko kdaj spim. Prihajam iz družine dolgoživih ljudi, ki so znani po tem, da niso veliko spali. Upam, da bom dosegel rekord mojih prednikov in živel vsaj 100 let. Moje ‘nespanje’ me ne skrbi. Včasih spim le eno uro. Občasno, vendar, vsakih nekaj mesecev, spim štiri do pet ur. Potem se zbudim popolnoma napolnjen z energijo, kot baterija. Po takšni noči me nič ne more ustaviti. Tedaj čutim ogromno moč. Ni dvoma, da je spanje obnovitelj, dajalec življenja, da povečuje energijo. Čeprav, ne verjamem, da je nujno za naše zdravje, še posebej, če je to nekdo, ki po navadi malo spi", je zaključil legendarni znanstvenik.

Umrl je star 86 let

Nikola Tesla je umrl 7. januarja 1943 v New Yorku. Uradni vzrok smrti je bil srčna tromboza, kar pomeni, da je imel blokado v eni od arterij, ki prenašajo kri v srce. Takrat je bil star 86 let.

V času svoje smrti je Tesla živel sam v hotelski sobi v hotelu New Yorker, kjer je preživel zadnjih nekaj let svojega življenja. V svojih kasnejših letih je bil Tesla zelo osamljen in je imel malo socialnih stikov, njegov edini družabni stik pa so bili dnevni sprehodi do parka, kjer je hranil golobe.

Tesla je bil ena najpomembnejših osebnosti v zgodovini znanosti, saj so njegovi izumi omogočili širšo uporabo električne energije in so imeli temeljni vpliv na razvoj moderne tehnologije. Njegova zapuščina se nadaljuje v številnih njegovih izumih in teoretskih delih, ki so še vedno pomembni v sodobnem svetu.

So ga umorili?

Da, obstajajo teorije zarote, ki trdijo, da je bil Nikola Tesla umorjen, čeprav znanstvene in zgodovinske evidence teh teorij ne podpirajo. Večina zgodovinarjev in znanstvenikov se strinja, da je Tesla umrl zaradi naravnih vzrokov, kot je bilo uradno ugotovljeno.

dk
Nikola Tesla

Nekatere teorije zarote trdijo, da je bil Tesla umorjen zaradi svojih revolucionarnih izumov in teorij, ki bi lahko ogrozili obstoječe industrije ali celo vojaške sile. Te teorije pogosto vključujejo trditve, da so bili njegovi izumi ali raziskave zaseženi in zatajeni javnosti po njegovi smrti.

Sicer pa nobena od teh teorij zarote ni bila uradno potrjena ali široko sprejeta v znanstveni ali zgodovinski skupnosti. Velja poudariti, da je Tesla v svojem življenju ustvaril veliko revolucionarnih izumov in teorij, nekateri njegovi zapiski in delo pa ostajajo predmet raziskav in špekulacij še danes.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu