© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Topla prha pred masažo dodatno sprosti napetost v mišicah


Uredništvo
7. 7. 2025, 14.30
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Pri spopadanju s stresnimi okoliščinami zelo pomaga masaža, ki ima tudi zdravilne in lepotne učinke.

masaža
Profimedia
Med masažo ne bi smeli čutiti bolečin. Če se to zgodi, maserju povejte.

Masaža je odličen način premagovanja vsakdanjih skrbi in doseganja sprostitve, ki jo tako zelo potrebujemo. Izboljšuje splošno počutje (na primer bolje spimo), hkrati pa ima številne druge pozitivne učinke na zdravje (okrepi imunski sitem, izboljša prebavo, lajša kronična obolenja, pospeši izločanje strupov iz telesa, odstranjuje odmrle celice povrhnjice, koža je bolj elastična in mehka, izboljša se gibljivost sklepov) in um (zmanjša stres in občutek tesnobe, okrepi pozitivno naravnanost, lajša travme in sprosti živčni sistem). Da bi jo kar najbolje izkoristili, upoštevajte nekaj pravil o pripravi na masažo in njenem poteku.

Ne pozabite dihati

Logično. Toda ... Marsikdo je med masažo »zategnjen«, še posebno kadar maser pritiska na točke, ki bolijo ali so napete. Zato pomembno je, da med masažo pravilno, globoko dihate ves čas, da lahko kisik doseže napete mišice in jih sprosti. Tako se še bolj sprostite in povežete s svojim telesom.

Topla prha

Preden se odpravite na masažo, si privoščite toplo prho, kar bo dodatno sprostilo vaše mišice in bo masaža še prijetnejša, saj v telesu ne bo več prisotne toliko napetosti.

Trening

Če redno trenirate, pojdite na vadbo vedno pred masažo, nikoli po njej. Mišice bodo po vadbi namreč utrujene, masaža pa jim bo pomagala, da se regenerirajo hitreje. Če uberete obratni vrstni red, tvegate poškodbe.

vadba, tek, moški
Profimedia
Če redno trenirate, pojdite na vadbo vedno pred masažo, nikoli po njej.

Izogibajte se hrani

Nekaj ur pred masažo ni priporočljivo jesti. Razlog je preprost: masaža stimulira telo in prebavne procese, zato vam poln želodec lahko povzroča številne težave. Lahko si omislite lahek obrok v obliki solate ali sadja.

Masaža ne sme boleti

Med masažo ne bi smeli čutiti bolečin, sicer to maserju povejte. Komunikacija je tudi v masaži ključ. Tako bo maser vedel, kaj storiti in kako ravnati z vami, da vas ne bo bolelo, a bo vseeno zdravil prizadeti predel. Rahla bolečina je sicer nekaj povsem običajnega, kar je več kot to, pa ne zadržujte zase, saj gre lahko za poškodbo, za katero niti ne veste.

Po masaži popijte veliko vode

Masaža povzroča dehidracijo. Delovanje limfnega sistema, ki je odgovoren za pravilno delovanje procesov v telesu, čiščenje telesa in dobro delovanje imunskega sistema, je namreč ovirano (prav tako je ovirano delovanje krvnega pretoka), zato ne more iz telesa izločati strupov, ki se začnejo kopičiti, kar izniči učinek detoksikacije.

Zato moramo po masaži popiti veliko vode. Ta pomaga pri sproščanju napetih mišic, kar je posledica kopičenja mlečne kisline (gre za naravni učinek masaže). Izogibajte se pijačam, ki imajo diuretični učinek (kava, čaj, alkohol).

pitje vode
Profimedia
Pitje vode pomaga pri sproščanju napetih mišic po masaži.

S prho počakajte

Marsikdo se po masaži rad oprha, tudi zato, da spere masažno olje, ki ga je maser vtrl v kožo, a ravna napačno. Trenje med masažo namreč zdravilna eterična olja segreje, nato pa potrebujejo eno uro, da jih telo oziroma celice vpijejo. Ko dejansko nastopi čas za prhanje, pa se izogibajte vroči prhi. Med masažo lahko nastane tudi poškodba in vroča voda vnetje le še poslabša. Oprhajte se z mlačno ali hladno vodo, da se bodo mišice dodatno sprostile. Da ublažite morebitno bolečino, lahko uporabite mrzle obkladke.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.