Norovirus

Pestro leto križarjenj: največ izbruhov trebušnih bolezni v zadnjem desetletju

Ž.F.
5. 1. 2025, 18.50
Deli članek:

Pandemija covida-19 je ponudnikom križarjenj zadala hud udarec. V zadnjem času je križarjenje ponovno doživelo razcvet. Več potnikov pa pomeni tudi večjo nevarnost širjenja nalezljivih bolezni.

Profimedia
Za ponudniki križarjenj je uspešno leto, a število zaznanih izbruhov bolezni prebavil jim vseeno predstavlja razlog za skrb.

Po podatkih Združenja ponudnikov križarjenj bodo križarke v letošnjem letu po svetu prepeljale približno 37,1 milijona potnikov, po morjih pa pljujejo vse večje križarke. Januarja lani je tako iz pristanišča v Miamiju prvič izplula največja križarka na svetu, skoraj 365-metrska Icon of the Seas, ki lahko sprejme več kot 5.600 potnikov in 2.300 članov posadke.

Kljub temu imajo ponudniki križarjenj razlog za skrb, poroča CNN. Iz najnovejših podatkov ameriškega Centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (CDC) izhaja, da je bilo minulo leto z vidika izbruhov gastrointestinalnih bolezni na križarkah najslabše v zadnjem desetletju.

Največ izbruhov bolezni prebavil na križarkah je bilo lani povezanih z zelo nalezljivim norovirusom, ki povzroča vnetje želodca in črevesja. Samo v decembru so s petih križark prišla poročila o potnikih, ki so bruhali ali imeli druge bolezenske simptome, značilne za okužbo z norovirusom. CDC izbruh gastrointestinalnih v svojem poročilu zabeleži, če o simptomih poročajo vsaj trije odstotki potnikov in članov posadke, navaja CNN.

»Virus križark«

Dvig stebrov Pivka Ilirska Bistrica-17

Ekipa

Prenosno in distribucijsko omrežje čaka zgodovinski investicijski cikel

Kot je za CNN pojasnil strokovnjak za nalezljive bolezni dr. William Schaffner, se norovirus pogosto povezuje s križarkami, saj so te zaradi velikega števila ljudi, ki se nahajajo v zaprtem prostoru, idealno okolje za njegovo širjenje. Zato je norovirus poznan tudi kot »virus križark«, se pa hitro širi tudi v drugih podobnih nastanitvah, kjer prebiva veliko ljudi, ki se gibajo v skupnih prostorih, npr. hotelih ali študentskih domovih.

»Do okužbe lahko pride že pri majhni količini virusa,« je za CNN povedal Schaffner in dodal, da virus na površini obstane več dni. Za okužbo je že dovolj že, če se dotaknemo okužene površine in nato svojih ust. Do največ okužb – tako »na morju« kot na kopnem – navadno pride v zimskih mesecih.

Iz Združenja ponudnikov križarjenj so sicer sporočili, da so primeri obolenj na križarkah »izjemno redki«. V CDC pa pravijo, da izbruhe norovirusa pogosto hitreje sporočajo s križark kot s kopnega, kar je posledica posebnih protokolov obveščanja.

V Združenih državah Amerike po podatkih CDC letno zabeležijo med 19 in 21 milijoni primerov okužb z norovirusom.