Trump iranski napad označil za "šibak" in se zahvalil za zgodnje opozorilo
Iran je po sobotnem ameriškem napadu na njihove jedrske objekte v svojem prvem odzivu napadel izraelsko letališče Ben Gurion v Tel Avivu in nekatere druge tarče v Izraelu. V ponedeljek popoldne so o eksplozijah poročali tudi iz Katarja in Iraka. Eno večjih vprašanj ostaja, kaj bodo storili glede Hormuške ožine.

Predsednik ZDA Donald Trump je v nedeljo zvečer na svojem družbenem omrežju Truth Social namignil, da bi lahko v Iranu prišlo do spremembe režima. Na drugi strani še ni jasno, kako daleč bo v svojem odzivu šel Iran.
Odziv Trumpa
Predsednik ZDA Donald Trump je na svojem družbenem omrežju Truth Social objavil, da je bil iranski napad zelo šibak in se zahvalil za zgodnje opozorilo Irana. "Iran je uradno odgovoril na naš izbris njihovih jedrskih zmogljivosti z zelo šibkim odgovorom, ki smo ga pričakovali in se mu zelo uspešno zoperstavili. Rad bi se zahvalil Iranu za zgodnje opozorilo, ki je omogočilo, da ni bilo izgube življenj in ranjenih," je objavil Trump.
Iran trdi, da je šest raket zadelo cilj v Katarju
Iranska revolucionarna garda trdi, da je šest iranskih raket zadelo ameriško vojaško oporišče Al Udeid v Katarju, poročanje iranske tiskovne agencije Irna povzema AFP. Vendar pa iz ZDA in Katarja ni bilo nobenih potrditev, da bi iranski povračilni napad na ameriške sobotne napade kaj zadel.
Iranske rakete prizemljile libanonskega premierja
Libanonski premier Nawaf Salam je bil na poti v Katar, ko je država zaprla svoj zračni prostor pred iranskim raketnim napadom na ameriško oporišče v bbližini Dohe, je za BBC potrdil libanonski svetovalec, ki je želel ostati anonimen. Kot pravi, je Salam zdaj v Bahrajnu.
V regiji med 40 in 50 tisoč ameriških vojakov
Po navedbah katarske televizije Al Jazeera je v regiji skupno med 40.000 in 50.000 ameriških vojakov. Podobne ocene podajajo tudi ameriški mediji. Poleg omenjenih držav so Američani nameščeni še v Savdski Arabiji, Jordaniji in Omanu. Prav tako so prisotni v Turčiji na severnem in Džibutiju na južnem robu regije. Ključno mesto v varnostni sliki Bližnjega vzhoda pa ima ameriški najtesnejši zaveznik Izrael.
Iranski napad simbolične narave
Po poročanju ameriškega časnika New York Times je Iran o ponedeljkovemu napadu na ameriško oporišče v Katarju predhodno obvestil katarske oblasti, kar so za časnik potrdili trije neimenovani iranski uradniki, seznanjeni z zadevo. Šlo je torej predvsem za omejen, simboličen napad z majhnim številom raket, ki jih je protizračna obramba uspela prestreči.
O napadih poročajo iranski državni mediji
Po navedbah iranske tiskovne agencije Tasnim je rakete proti ameriškim oporiščem v Katarju izstrelila Iranska revolucionarna garda. Izstrelki naj ne bi predstavljali nevarnosti za katarske civiliste. Tiskovna agencija Irna je poročala o začetku operacije "Blagoslov zmage".

Katar je napad ostro obsodil, rekoč da gre za očitno kršitev njegove suverenosti, zračnega prostora, mednarodnega prava in ustanovne listine Združenih narodov.
Je za eksplozije v Katarju in Iraku kriv Iran?
Po poročanju britanskega BBC obstaja "verodostojna grožnja", da Iran napade ameriško vojaško bazo Al-Udeid v Katarju, kjer je sedež ameriškega poveljstva za vse zračne operacije na Bližnjem vzhodu.

Ameriško veleposlaništvo v Katarju je pred nekaj urami svojim državljanom opozorilo, naj bodo previdni. Enak nasvet je dal svojim državljanom v Katarju zunanji minister britanske vlade David Lammy.
Katar je začasno zaprl svoj zračni prostor, zaradi česar so se letala morala preusmeriti stran od Dohe – enega najbolj prometnih letališč na svetu. Nad Doho medtem poročajo o eksplozijah.
O ekspozijah pa nekateri dobro obveščeni spletni viri poročajo tudi v bližini ameriške vojaške baze Al Asad v zahodnem delu Iraka.
Letalske družbe prilagajajo urnike za lete na Bližnji vzhod
Letalske družbe zaradi zaostrovanja razmer na Bližnjem vzhodu prilagajajo urnike letalskih povezav. Ob stopnjevanju konflikta med Izraelom in Iranom ter po vključitvi ZDA v napad na Iran so prekinile ali zmanjšale število letov na Bližnji vzhod.
Kje se nahaja obogateni uran?
V Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA) so potrdili, da v tem trenutku ne vedo, kje se nahajajo iranske zaloge obogatenega urana. V zadnjih dnevih je sicer vse več ugibanj, da naj bi Iran uspel obogateni uran, ki se je nahajal v Fordu, še pred ameriškimi napadi umakniti na druge lokacije. Da trenutno ne morejo potrdili, kje se te zaloge urana, obogatenega na približno 60 odstotkov, nahajajo, je danes poudaril tudi prvi mož Mednarodne agencije za atomsko energijo (IAEA) Rafael Grossi. Iran naj bi imel po ocenah IAEA na zalogi približno 400 kilogramov tega urana. Kot je znano, izdelava jedrske bombe terja uran, obogaten na 90 odstotkov.
Izrael potrdil napad na Fordo
Da so danes ponovno napadli iranski jedrski objekt Fordo, so potrdili tudi v izraelski vojski. Kot so pojasnili, so bili tarča napada vhodi v podzemni jedrski objekt, da bi Irancem onemogočili dostop do obrata za bogatenje urana.
Novi napadi na Teheran
Tiskovni predstavnik izraelske vojske Effie Defrin je potrdil, da danes nadaljujejo z napadi na Iran. Po njegovih besedah je izraelska vojska raketirala iransko prestolnico Teheran, glavna tarča napada pa je bil sedež iranske revolucionarne garde.

Nov napad na jedrski objekt
Iranski podzemni jedrski objekt Fordo, ki so ga v soboto napadli ameriški bombniki, je bil po navedbah iranske tiskovne agencije Tasnim danes tarča novega napada. Tokrat naj bi obrat raketirali Izraelci.

Grossi: škoda je najverjetneje zelo velika
Še vedno ni povsem jasno, kako uspešni so dejansko bili sobotni ameriški napadi na iranski jedrski objekt Fordo, ki se nahaja globoko pod skalovjem. Je pa prvi mož Mednarodne agencije za atomsko energijo (IAEA) Rafael Grossi danes dejal, da je glede na količino odvrženega eksploziva in izjemno občutljivih centrifug škoda v obratu najverjetneje "zelo velika." Opozoril je sicer, da škode, povzročene v podzemnem objektu, v tem trenutku ne more oceniti nihče, niti IAEA.
Številni brez elektrike
Po navedbah izraelskih oblasti je po današnjih iranskih raketnih napadih na jugu Izraela brez elektrike ostalo več skupnosti. Skupno naj bi brez elektrike ostalo približno 8000 gospodinjstev. Ekipe so že na terenu, dobavo elektrike pa naj bi ponovno vzpostavili v nekaj urah.
V Izraelu znova sirene
Izraelska vojska je po današnjem iranskem raketnem napadu prebivalcem dovolila, da zapustijo zaklonišča. Napad po prvih informacijah ni povzročil veliko škode, saj naj bi na tleh pristali le ostanki raket, ki jih je prestregla protizračna obramba. A nevarnost kot kaže še ni minila, saj so malo pred 11. uro po srednjeevropskem času sirene znova zatulile. Iran z napadi kot kaže še ni zaključil.
Na terenu reševalne službe
Po opozorilu pred zračno nevarnostjo, ki ga je za severni in osrednji Izrael izdala izraelska vojska, so se nad Izraelom zaslišale eksplozije. "Proti Izraelu so bile izstreljene nove rakete. Eksplozije, ki jih slišite, so posledica prestreženih raket ali padlih izstrelkov," so malo pozneje navedli v izraelski vojski. Po poročanju CNN so se na teren že odpravile reševalne službe. Več informacij o današnjem napadu še ni znanih.
Zaznali izstrelitev raket
Na severu in v osrednjem Izraelu, vključno s Tel Avivom in Jeruzalemom, so danes zatulile sirene, ki opozarjajo na zračno nevarnost. Kot so potrdili v izraelski vojski, so zaznali izstrelitev raket na iranski strani. Prebivalce so pozvali, naj se odpravijo v zaklonišča.
Azijske borze v rdečem
Azijske borze so se danes večinoma obarvale v rdeče. Na trgih odmeva ameriški napad konec tedna na iranske jedrske objekte. Vlagatelji špekulirajo, da bi lahko konflikt na Bližnjem vzhodu povzročil skok inflacije, kar bi lahko okrnilo gospodarsko rast razvitih držav.
Iran obljublja "močan odziv"
Vrhovni poveljnik iranske vojske Amir Hatami je danes napovedal "močan odziv" na ameriške napade na jedrske obrate. "Skozi zgodovino smo se z Američani soočili večkrat, vsakič, ko so nas napadli, so doživeli močan odziv," je poudaril ter obljubil, da se bo Iran boril z "močjo in pogumom." Hatami se je na čelu iranske vojske znašel komaj pred slabim tednom dni, potem ko je izraelska vojska v napadih ubila več najvišjih predstavnikov vojske.
Cene nafte poskočile
Na energetskih trgih po svetu so po ameriškem napadu na jedrske objekte v Iranu pričakovano poskočile cene nafte, ki se bodo v naslednjih dneh predvidoma še višale. Največ je odvisno od nadaljnjih potez Irana zlasti pri vprašanju morebitnega zaprtja Hormuške ožine.
Sprememba režima
Čeprav so člani Trumpove vlade v nedeljo čez dan zatrjevali, da sobotni zračni napadi na tri iranske jedrske objekte niso bili namenjeni spremembi režima, je Trump v nedeljo zvečer namignil ravno obratno. "Uporaba izraza sprememba režima ni politično korektna, vendar če sedanji iranski režim ni mogel Irana narediti spet velikega, zakaj potem ne bi bila sprememba režima? MIGA," je zapisal Trump. Nato je objavil še, da so bombniki B-2, ki so izvedli napad na Iran, varno pristali v Missouriju po dobro opravljenem delu. Zatrdil je, da so povzročili ogromno škodo na objektih.

..........
Iran odgovarja z raketnimi napadi na Izrael
V iranskem odgovoru na sobotni ameriški napad so rakete v nedeljo zadele več tarč v Izraelu, med njimi mednarodno letališče Ben Gurion v Tel Avivu, biološki raziskovalni objekt, logistične baze ter nekatere poveljniške in nadzorne centre. Več ljudi je ranjenih.
Irna je poročala, da je proti Izraelu v 20. valu iranskega odgovora poletelo 40 raket. Izraelska policija je sporočila, da so cilje zadele tri, pri čemer je bilo ranjenih 23 ljudi, navaja AFP.
Izraelska vojska je danes zjutraj sporočila, da Iran nadaljuje raketne napade, po državi so zatulile sirene, ljudje so se umaknili v zaklonišča, o žrtvah pa uvodoma niso poročali.
Izraelska vojska je še sporočila, da so njena letala v nedeljo v Iranu zadela več deset vojaških tarč, med njimi izstrelišče raket dolgega dosega v mestu Jazd v središču Irana.
Iranski mediji so poročali, da je bilo v teh napadih ubitih devet pripadnikov Revolucionarne garde, raketa pa naj bi zadela še reševalno vozilo in ubila tri ljudi.
Guverner Teherana Mohamed Sadeg Motamedian je poročal, da je bilo od prvih izraelskih napadih 13. junija doslej v prestolnici napadenih več kot 200 lokacij.
Izraelski napadi na Iran naj bi do nedelje zahtevali več kot 400 smrtnih žrtev, iranski odgovori na napade pa so na izraelski strani ubili 24 ljudi, navaja AFP.
Svetovalec ajatole Alija Hameneja Ali Akbar Velajati je v nedeljo dejal, da bodo kot legitimno tarčo jemali vsako državo v regiji Bližnjega vzhoda in drugje, ki jo ameriške sile izkoriščajo za napade na Iran.
“Amerika je napadla srce islamskega sveta”
"Amerika je napadla srce islamskega sveta in jo čakajo nepopravljive posledice," je izjavil Velajati.
Tudi predsednik države Masud Pezeškian je zagotovil, da bodo ZDA dobile odgovor na napade, še en svetovalec Hameneja Ali Šamkani pa je dejal, da četudi bodo v napadih uničeni jedrski objekti, igra ne bo končana, ker bo obogateni uran ostal skupaj z avtohtonim znanjem in politično voljo, navaja AFP.
Posledice ameriških napadov na tri jedrske objekte v Iranu še niso jasne, vendar pa ameriški mediji poročajo, da je Iran obogateni uran najverjetneje že preselil nekam na varno. Izrael je napade na Iran utemeljil s ciljem uničenja jedrskega programa Teherana.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
