Denarna izplačila

Kako veste, kakšen je vaš delež v Vzajemni

P. S.
17. 1. 2025, 05.55
Posodobljeno: 17. 1. 2025, 18.48
Deli članek:

Vzajemna je v sredo upravičencem po pošti začela pošiljati obvestila o tem, do kakšnega deleža delnic oziroma denarnega izplačila so upravičeni po preoblikovanju družbe.

Bobo
Upravno sodišče je zavrglo tožbe Generalija, Triglava in Vzajemne zoper uredbo o določitvi najvišje premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Kot je znano, je bilo s 1. januarjem leta 2024 ukinjeno prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje, od takrat dalje je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) začel zbirati obvezni zdravstveni prispevek. Obenem se je začelo tudi preoblikovanje Vzajemne iz družbe za vzajemno zavarovanje v delniško družbo. To posledično pomeni, da so v preoblikovanju mnogi, ki so bili člani Vzajemne, postali upravičenci do deleža. Ob tem se na to temo številnim, ki so imeli sklenjeno zavarovanje pri Vzajemni, zastavljajo vprašanja.

Kdo sploh je upravičen do deleža Vzajemne?

Do deleža pri statusnem preoblikovanju Vzajemne so po predlani sprejetem zakonu poleg ZZZS upravičeni vsi, ki so imeli pri Vzajemni 31. decembra 2023 veljavno zavarovalno pogodbo s trajanjem enega leta ali dlje.

Kako veste, kakšen je vaš delež v Vzajemni?

Določitev deležev, ki pripadajo ZZZS in posameznim upravičencem, je po določitvi vrednosti kapitala Vzajemne na dan 31. 12. 2023 (znašal je 95,9 milijona evrov) izvedel pooblaščeni ocenjevalec vrednosti podjetij, ki ga je izbralo ministrstvo za finance - to je družba KF Finance. Izračune je pregledal in potrdil pooblaščeni revizor, družba PwC, ki ga je prav tako izbralo ministrstvo. Delež posameznega upravičenca je določen glede na delež premije, obračunane upravičencu glede na skupno zbrane premije oziroma, povedano drugače: delež posameznega upravičenca je določen kot delež njegove premije v skupni premiji. Ta delež je izražen bodisi v številu delnic Vzajemne ob preoblikovanju v delniško družbo (pri čemer ena delnica pomeni en evro) bodisi v denarnem znesku in odstotkih. To je navedeno v obvestilu, ki ga bodo upravičenci dobili po navadni pošti, najpozneje do 11. februarja.

Na koliko denarja oziroma delnic Vzajemne lahko računate?

Višja, kot je bila premija, višji bo delež. Pri Vzajemni so predstavili nekatere primere deležev upravičencem z dopolnilnim zavarovanjem po njihovih izračunih:

  • 5 let zavarovanja – 46 evrov
  • 10 let zavarovanja – 84 evrov
  • 15 let zavarovanja – 118 evrov

Najvišji znesek na posameznega upravičenca je 522 evrov, en evro ali manj pa bo prejelo 9.946 upravičencev.

Ali boste dobili denar ali delnice Vzajemne?

Upravičenci, katerih delež ne presega 120 evrov, se lahko odločite za denarno izplačilo deleža ali za uveljavitev pravice, da namesto izplačila svojega deleža prejmete ustrezno število delnic Vzajemne. Upravičencem, katerih delež presega 120 evrov, v skladu z zakonom o preoblikovanju Vzajemne pripada ustrezno število njenih delnic.

Kako hitro bo izplačan denar?

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Tisti, katerih delež ne presega 120 evrov, lahko v roku 15 dni od prejema obvestila uveljavite pravico, da namesto izplačila svojega deleža prejmete ustrezno število delnic. Če tega ne boste storili, boste izplačilo svojega deleža prejeli v šestih mesecih po sprejemu skupščinskega sklepa, s katerim bo Agencija za zavarovalni nadzor odločila o višini osnovnega kapitala in o številu delnic, namenjenih upravičencem do deleža v osnovnem kapitalu delniške družbe. Skrajni rok za izplačilo je konec leta 2025.

Marko Vavpotič/M24.si
Upravno sodišče je zavrglo tožbe Generalija, Triglava in Vzajemne zoper uredbo o določitvi najvišje premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Kako uveljavljate zahtevek za izplačilo denarnega deleža oziroma prejem delnic?

Za to obstajata dve možnosti:

  • prva je skeniranje QR kode, ki ste jo prejeli v obvestilu, poslanem po pošti
  • druga je, da izpolnite obrazec, ki ste ga prejeli v obvestilu, in ga pošljete v priloženi kuverti

Kaj storite tisti, katerih delež presega 120 evrov in vam pripadajo delnice?

Delnice boste lahko prevzeli v roku dveh let pri Centralno klirinško depotni družbi (KDD) in jih prenesli na svoj trgovalni račun. Če tega še nimate odprtega, boste to morali storiti. Podobno kot bančni račun omogoča upravljanje z denarjem, je namreč trgovalni račun namenjen upravljanju z vrednostnimi papirji. Če delnic v dveh letih ne boste prevzeli, bodo prešle v last državne Kapitalske družbe, upravičenci pa ne bodo prejeli nobenega nadomestila.

Boste tisti z delnicami imeli stroške?

Odprtje trgovalnega računa fizičnim osebam ponudniki ne zaračunavajo, zato pa to stori KDD. Dodatni stroški so ocenjeni na 30 do 40 evrov letno. Delnice boste lahko prodali takrat, ko bodo uvrščene na Ljubljansko borzo, predvidoma naj bi se to zgodilo v začetku leta 2026.

Vas bo država zaradi prejema denarja ali delnic Vzajemne obdavčila?

Upravičencem, ki bodo prejeli denar ali dobili delnice, dohodnine od dohodka, ki ga je posamezni upravičenec dosegel s prevzemom delnic ali izplačila, ne bo treba plačati.