Milijon evrov

Preobrat, razširjeni strokovni kolegij za pediatrijo vendarle podal pozitivno mnenje za razvoj zdravila Urbagen

S.R.
18. 12. 2024, 17.21
Posodobljeno: 18. 12. 2024, 17.35
Deli članek:

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je po današnji seji vlade sporočila, da je vlada danes vendarle sprejela sklep o podpori razvoju zdravila Urbagen.

Sašo Švigelj
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel

Prevolnik Rupel je potrdila, da bo vlada finančno podprla razvoj zdravila Urbagen. Pogodba s fundacijo CTNNB1 bo podpisana v petek, že v naslednjem tednu pa bo sledilo izplačilo. Gre pa za sredstva v višini milijona evrov. Ministrica je ob tem potrdila, da so v skladu z zakonodajnim postopkom vendarle pridobili tudi mnenje pristojnega razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo. Kot smo namreč poročali v zadnjih dnevih, je vlada v tem primeru še vedno čakala na pozitivno mnenje strokovnega kolegija glede predklinične in klinične študije genskega zdravila Urbagen.

Spomnimo, državni zbor je že 20. novembra soglasno sprejel dopolnitev zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki omogoča sofinanciranje predklinične in klinične študije zdravila sirote, ki je zdravilo za napredno zdravljenje pediatrične populacije. Oprijel se ga je vzdevek Urbanov zakon, ker je bilo pred sprejetjem izpostavljeno sofinanciranje razvoja zdravila, ki ga potrebuje deček Urban. Takrat se je pričakovalo, da se bo postopek hitro nadaljeval in se bo v kratkem udejanjilo (so)financiranje razvoja zdravila Urbagen za sindrom CTNNB1, a se je zataknilo pri strokovnem mnenju.

Prenova glavarinskih količnikov

Vlada je sicer na današnji seji sprejela spremembo uredbe uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja. Spremembe prinašajo kar nekaj novosti, pri čemer je ministrica Prevolnik Rupel naštela le nekaj glavnih. Med temi je prenova modela plačevanja ambulant družinske medicine in pediatrije, ki jo uredba prinaša s 1. februarjem 2025. Gre za prenovo glavarinskih količnikov, ki so jo po poročanju STA v sodelovanju z ministrstvom pripravili na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Trenutno je spodnja meja, po kateri lahko zdravniki odklonijo opredeljevanje dodatnih pacientov, postavljena pri 1895 glavarinskih količnikih. Po novem bo spodnja meja pri 1348 količnikih. Na ZZZS so večkrat zatrdili, da je nov količnik primerljiv s prejšnjim in da torej ambulante ob prehodu na nov sistem ne bodo bolj obremenjene. Nekaj ambulant, ki so trenutno blizu meje odklanjanja, bo moralo po spremembi dodatno opredeliti manjše število pacientov.

Ambulante z višjim številom količnikov bodo prejele več denarja. ZZZS bo po napovedih za nagrajevanje bolj obremenjenih ambulant namenil 4,5 milijona evrov na leto. Po določeni meji (2426 količnikov po novem sistemu) pa za vsak dodatni količnik ambulante ne bodo prejele denarja. Namen je preprečiti prekomerno opredeljevanje in s tem pacientom zagotoviti varno obravnavo, še poroča STA.

Druga novost so strokovne smernice za napotovanje na področju fizioterapije in interne medicine, ki jih je po navedbah ministrice napisala stroka. Tako bo število fizioterapevtskih obravnav na posamezen delovni nalog omejeno na največ 15, pri čemer bo fizioterapija za tretjo in vsako naslednjo ponovno napotitev pacienta za isto diagnozo omejena na največ tri obravnave.

Omenila je še spremembo na področju radiologije, kjer znižujejo cene za radiološke preiskave. Pri magnetni resonanci se bodo cene povprečno znižale za približno 20 odstotkov, v primeru CT slikanja oziroma računalniške tomografije pa se bodo znižale za 13 odstotkov. Prihranek za zdravstveno blagajno je ocenjen na 16,6 milijona evrov na leto. Če je bilo plačevanje teh storitev doslej po realizaciji, se bo zdaj za koncesionarje to omejilo in se torej ne bo več plačevalo po realizaciji. Prevolnik Rupel je kot vzrok navedla, da radiologi iz javnega sektorja odhajajo v zasebni sektor in da delajo za koncesionarje, tako je prihajalo do primerov, ko v javnih zdravstvenih zavodih ni bilo na voljo radiologov za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva.

Zanimivosti