Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Kdaj in s katero pijačo lahko vzamemo zdravilo?


Tina Lucu/Revija Liza Maja
8. 5. 2025, 19.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Zdravilo vedno uporabimo v skladu z navodili, ki jih da zdravnik ali farmacevt v lekarni in so zapisana tudi v priloženem navodilu za uporabo.

tablete, zdravila
Profimedia
Navodilo 3 krat na dan 1 tableto pomeni, da moramo zdravilo vzeti v treh enakih razmikih v času budnosti.

Pred, med ali po jedi … Te zapise vedno zasledimo na zdravilih, ki jih kupimo v lekarni. In prav natančna opredelitev trenutka odmerka je odločilna za optimalno delovanje zdravila.

Pred jedjo pomeni, da morate zdravilo vzeti najmanj 30 minut pred obrokom. Vzrok: v praznem želodcu ni prebavnih sokov, ki bi uničili učinkovino.

Balastne snovi v musliju lahko zavrejo učinek sredstev proti bolečinam.

Med jedjo: zdravila s to oznako učinkujejo neposredno v povezavi s hrano in jih je zato najbolje vzeti med jedjo. Poln želodec sicer upočasni absorpcijo učinkovine v kri. Po drugi strani pa so tako težki preparati, na primer za zdravljenje revme, lažje prebavljivi.

Po jedi: obrok mora že zapustiti želodec in šele takrat lahko vzamete zdravilo, za katero se priporoča, da se vzame po jedi. Največkrat to pomeni najmanj dve uri. Čim bolj prazen je želodec, tem hitreje pride do učinka, na primer sredstev proti bolečinam.

tablete, dopolnila, dodatki
Profimedia
Navodilo, da zaužijte zdravilo na tešče pomeni, da 6-8 ur nismo zaužili nobene hrane ali pijače.

Na prazen želodec

Jemanje na prazen želodec se večinoma priporoča pri zdravilih za ščitnico in antibiotikih. Telo lahko tako optimalno absorbira zdravilo, učinkovine pa hitro preidejo v kri. V vsakem primeru jih je treba z velikim kozarcem vode vzeti takoj po vstajanju.

»Istočasno« še ne pomeni »skupaj«

Pomembno je tudi razlikovati, ali je treba zdravilo vzeti »istočasno« ali »skupaj«. Zdravil za zdravljenje bolezni srca in obtočil ne smete jemati istočasno z antacidi (proti zgagi), lahko pa skupaj. Povedano jasneje: med zaužitjem obeh mora preteči najmanj 2 uri.

Pri zdravilih je pogosto pomembno tudi, s kakšno tekočino jih poplaknete. Čaj in kava nista najboljša. Vzrok: lahko pride do medsebojnega učinkovanja taninske kisline obeh napitkov, kar oslabi učinek zdravila. To še posebej velja za tablete z železom, ki jih je najbolje poplakniti s kozarcem pomarančnega soka. Vitamin C namreč pospešuje absorpcijo železa v tankem črevesju.

tablete, voda, jemanje zdravil
Profimedia
Kava je neprimerna tekočina za poplakovanje tablet. Boljši je velik kozarec vode.

Solata in špinača ne gresta skupaj s tabletami za redčenje krvi

Tudi živila lahko vplivajo na absorpcijo zdravil. To na primer velja za živila, bogata z balastnimi snovmi, ki upočasnijo učinek zdravila. V najslabšem primeru sredstva proti bolečinam sploh ne učinkujejo. Če morate denimo jemati zdravila za redčenje krvi, pojejte čim manj špinače, belušev, ohrovta, kislega zelja, fižola in rumenjakov. Vitamin K namreč spodbuja strjevanje krvi. 

Preberite tudi:

Magnezij - odrešitelj pred vročino

Žejo boste v tem vročem času najbolje pogasili z mineralno vodo, ki vsebuje veliko magnezija (več kot 100 mg/l). Ta tudi pospeši delovanje mišic in živčevja.

Astma zaradi hitre prehrane?

Znanstveniki ulmske univerze so ugotovili, da otroci veliko pogosteje trpijo za astmo, če večkrat na teden uživajo hamburgerje in podobno hitro prehrano. Vzrok: nasičene maščobne kisline v hamburgerjih in ocvrtem krompirčku lahko privedejo do kroničnega vnetja bronhijev oziroma ga še poslabšajo. Zdravila proti astmi pa so oslabljena zaradi zaužitih maščob.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.