Z Beovićevo o zdravniškem kadru v dolenjski regiji: manj pereče kot drugje, a hodimo po robu


Dolenjska ni nobena izjema glede pomanjkanja zdravniškega kadra, saj je to širši, slovenski problem. Tudi tu iz javnih zavodov mnogi odhajajo h koncesionarjem, ki so sicer tudi del javnega zdravstva, a razlike so.
Pa vendar pri nas stanje v primerjavi z ostalimi regijami ni tako pereče, je na včerajšnjem regijskem obisku dejala predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović. Srečala se je z direktorico Zdravstvenega doma Novo mesto Alenko Simonič ter z v. d. strokovnega direktorja Splošne bolnišnice Novo mesto Boštjanom Kersničem.
Namen regijskih obiskov – tudi tega v Novem mestu – je, da zbornica zbere čim več informacij o položaju in izzivih zdravnikov ter zobozdravnikov.

Zbornica želi, da bi problem zdravnikov uredili sistemsko, zdravnikov manjka po vsej Sloveniji in pomagajo si med seboj, kot je to mogoče. Beovićeva pove, da so kljub dobro urejenim razmeram v dolenjski regiji seveda izzivi »in če bo kadra še manj, se stvari lahko poslabšajo. Gre za hojo po robu,« je dodala.
Pohvala dobremu sodelovanju ZD in SB
Pohvalila je zgledno sodelovanje bolnišničnega urgentnega centra in novomeškega zdravstvenega doma, katerega zdravniki SB Novo mesto in v njenem urgentnem centru zagotavljajo t. i. hitre preglede, v to pa se vključujejo tudi koncesionarji, ki v regiji pokrivajo približno polovico zdravniških programov. Ni povsod po Sloveniji tako, je bilo slišati.

Dobro sodelovanje z bolnišnico je potrdila tudi direktorica Zdravstvenega doma Novo mesto Alenka Simonič in odkrito povedala, da se zagnano trudijo pri pridobivanju novega kadra. Zaenkrat imajo pokrite vse svoje zdravniške programe, kar jim uspeva tudi »z veliko volje, energije, entuziazma in primerno reorganizacijo, je pa res, da se to lahko spremeni v enem dnevu,« pove.
»Nujne in potrebne so sistemske spremembe: poenotenje delovanja med javnimi zavodi, ki smo podvrženi javni zakonodaji, in kolegi zasebniki s koncesijo, ki ravno tako spadajo v področje javnega zdravstva, a delujejo kot gospodarske službe. Tu pa smo si različni in v zadnjem času je tu velik izziv zlasti odhod mlajših zdravnikov iz javnih zavodov, razlikujemo se tudi glede števila opredeljenih pacientov, itd.,« je povedala Simoničeva.
V novomeškem ZD, ki zaposluje 60 zdravnikov vključno s petimi specializanti, še vedno imajo zdravnike, ki opredeljujejo paciente, tako da še ne potrebujejo t.i. ambulant za neopredeljene bolnike, kot marsikje po Sloveniji, a kot rečeno, se to hitro lahko spremeni.
V SB NM zdravnike iščejo tudi v tujini

Sodelovanje zdravstvenega doma in bolnišnice je več kot samo dobro označil vršilec dolžnosti strokovnega direktorja Splošne bolnišnice Novo mesto Boštjan Kersnič, ki je tudi podpredsednik Zdravniške zbornice Slovenije.
Med težavami v novomeškem urgentnem centru je največja ta, da nimajo tudi dovolj urgentnih zdravnikov, kar premoščajo z zdravniki internisti, a to vodi do njihove preobremenjenosti in zaostankov na področju njihove specialistične dejavnosti. Zdravnike iščejo tudi v tujini.
Tu pričakujejo določene sistemske ukrepe, da se urgentne centre organizira po principu, da tu delajo urgentni zdravniki in neki ukrepi so bili sprejeti. Veliko pa seveda vsi pričakujejo od napovedane zdravstvene reforme, »ki jo vsi zelo čakamo", je še dejal Kersnič.
Četrtina obiskovalcev na urgenci iz drugih regij
Med problemi novomeškega urgentnega centra je omenil še pretok oz. odtok bolnikov - določeni domovi za starejše zapirajo določeno število postelj, ker nimajo bolničarjev, stari, betežni bolniki pa nekako nimajo svojega mesta. Vsi pričakujemo rešitve od Zakona o dolgotrajni oskrbi.

»Imamo nekaj sezonskih in mesečnih nihanj, pozna pa se nam tudi prekomerna zasedenost ljubljanskega univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Zadnja tri oz. štiri leta opažamo, da četrtina bolnikov prihaja iz regij, ki je SB NM regionalno ne pokriva,« pove Kersnič, ki med trenutno največji kadrovskimi izzivi omeni pomanjkanje gastroentrologov zaradi prestopa nekaj kolegov h koncesionarjem.
Tu bodo potrebne neke sistemske spremembe tudi zaradi nekonkurenčnih pogojev, sicer bodo določene specialnosti tudi znotraj bolnišnic, ki so finančno zanimive, pobrali koncesionarji, ostale pa bodo manj zanimive.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović o izzivih regijskega zdravstva
Bojana Beović o zglednem primeru sodelovanja Zdravstvenega doma Novo mesto in novomeške bolnišnice
Direktorica Zdravstvenega doma Novo mesto Alenka Simonič o kadrih in sistemskih rešitvah