VIDEO: Gill in Dennis Wraight, Belokranjca in Angleža

##IMAGE-3983239##
Gill in Dennis Wraight sta se iz Anglije v Slovenijo oz. v Belo krajino preselila leta 2006. Sodelovanje z Zavodom za izobraževanje in kulturo Črnomelj (ZIK Črnomelj) se je pričelo kmalu po njuni priselitvi, saj sta zavod obiskala z namenom, da bi se naučila slovenskega jezika.
Sprva sta obiskovala Središče za samostojno učenje, kjer sta s pomočjo strokovnega delavca in gradiv, ki jih imamo tam na razpolago, spoznavala osnovne fraze v slovenskem jeziku in bogatila besedni zaklad. Po dveh letih vodenega samostojnega dela je njuno znanje napredovalo toliko, da smo se odločili, da jima ponudimo intenzivnejšo obliko učenja jezika. Glede na njuno predznanje in želje smo oblikovali tečaj, ki smo poimenovali Tuj jezik mi ni tuj. Mentorstvo v tečaju je prevzela prof. angleškega jezika, saj jima je zaradi poznavanja angleške slovnice lažje razložila pravila slovenske. Mentorica je vsebino tečaja oblikovala tako, da je poleg znanja jezika skozi različna besedila ponudila tudi spoznavanje zgodovinskih, geografskih in naravnih posebnosti Bele krajine, ljudskih del in del lokalnih literarnih ustvarjalcev.
Leta 2008 smo Gill in Dennisa prvič povabili k sodelovanju v Tednu vseživljenjskega učenja. Predlagali smo jima, da bi se predstavila udeležencem, ki so bili takrat vključeni v naše izobraževalne programe. Z veseljem sta sprejela izziv in sama razvila dve učni delavnici: Angleško čajanko in Čas Napoleona-Uro zgodovine malo drugače. V Tednu vseživljenjskega učenja, ki je bil ravno v tem letu tematsko naravnan na Evropsko leto medkulturnega dialoga, sta tako nastopila z izvedbo obeh učnih delavnic za različne ciljne skupine. Nastopila sta tudi kot gosta v pogovorni oddaji o vsebini tedna vseživljenjskega učenja na lokalnem radiu. Pozitivne izkušnje so nas vodile k temu, da tako s tečajem kot tudi izvedbo učnih delavnic nadaljujemo v prihodnjih letih. Učni delavnici Angleška čajanka in Čas Napoleona izvajamo od leta 2008 za različne ciljne skupine: učence šole s prilagojenim programom, varovance varstveno delovnega centra, upokojence, brezposelne, delovno aktivne, invalide v času Tedna vseživljenjskega učenja, v okviru programov Usposabljanja za življenjsko uspešnost, ob zaključku jezikovnih tečajev in na točkah vseživljenjskega učenja. V petih letih smo učni delavnici izvedli že več kot 15 krat. Vsakokrat pa so udeleženci navdušeni.
Sodelovanje Gill in Dennisa z ZIK Črnomelj je v nekaj letih preraslo tudi v strokovno dopolnjevanje na področju izobraževanja, saj sta leta 2014 aktivno sodelovala pri pripravi in izvedbi Evropskega dneva jezikov in pri vzpostavitvi Centra medgeneracijskega učenja Bela krajina.
Z razvojem in izvedbo učnih delavnic sta si Gill in Dennis pridobila pedagoško andragoška znanja in veščine, veščine javnega nastopanja ter spoznala značilnosti različnih ranljivih skupin. Zaradi želje po širitvi znanja in njunih osebnostnih lastnosti sta bila povabljena tudi k sodelovanju s šolami izven lokalnega okolja. Tako sta sodelovala z izvedbo avtorskih delavnic in v okviru projekta Evropska vas z Osnovno šolo Marjana Nemca Radeče in Osnovno šolo Milana Majcna Šentjanž.
Zaradi atraktivnosti in dosežkov na področju izobraževanja sta bila v zadnjih letih povabljena k sodelovanju na strokovne posvete na nacionalni ravni. Tako sta s prispevkom sodelovala na 17. in 18. Andragoškem kolokviju ter kot ambasadorja učenja novembra 2013 sodelovala na otvoritveni slovesnosti Tedna medgeneracijskega učenja. Istega leta ju je Andragoški center Slovenije povabil še k snemanju promocijskega filma Z roko v roki, učenje v skupnosti za osebno in skupno dobro.
Na področju izobraževanja sta Gill in Dennis napredovala od udeleženca izobraževanja do mentorja in udeleženca strokovnih posvetov. Poleg teh dosežkov na področju izobraževanja sta resnično lahko primer dobre prakse, saj z vključenostjo v različna društva, lokalno in širšo skupnost uresničujeta pojem aktivno državljanstvo, ki jima omogoča širitev socialnih mrež in s tem integracijo v širšo družbo.
Gill in Dennis Wraight sta primer dobre prakse na področjih: bogatenja lastnega znanja, razvoja prostovoljstva, medgeneracijskega učenja, prispevka k ozaveščanju spoštovanja drugačnosti, spodbujanja socialne vključenosti, mobilnosti in ustvarjalnosti, in v našem okolju prispevata k ozaveščanju pomena vseživljenjskega učenja in razvoju učeče se skupnosti.
Večletno sodelovanje z našo organizacijo in lokalnim okoljem je botrovalo temu, da smo ju v letu 2014 predlagali Andragoškemu centru Slovenije za dobitnika priznanja za promocijo učenja in znanja. Naš predlog je bil uspešen, priznanji pa sta od 15. maja, Nacionalnega odprtja Tedna vseživljenjskega učenja v Črnomlju, že v njunih rokah.
Iskrene čestitke in hvala, ker bogatita naše okolje!
(Predlagatelj omenjene nagrade je bil Zavod za izobraževanje in kulturo Črnomelj. Za dobitnike priznanj je bil posnet promocijski video ...)
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se