V Sloveniji pet obolelih za novo gripo

##IMAGE-3482908##
V Sloveniji je nova gripa (virus H1N1) v rahlem porastu, trenutno je hospitaliziranih pet ljudi. Vendar pretirana zaskrbljenost ni potrebna, saj pri bolnikih ni nobenih zapletov, je za STA dejala pediatrinja Tatjana Mrvič. Letošnja sezona okužb se je pričela zelo zgodaj, tako da v naslednjih dveh mesecih pričakujejo več obolelih.
Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) število držav EU, ki poročajo o povečanem številu bolnikov z gripo, postopno narašča. V Sloveniji je bilo v tednu med božičnimi in novoletnimi prazniki nekoliko manj obiskov pri zdravniku zaradi akutnih okužb dihal kot teden poprej, kar je pričakovano in ne odraža manjše obolevnosti, pač pa zgolj to, da je bilo več ljudi na dopustu in ne potrebujejo bolniškega staleža.
Do ponedeljka so potrdili novo gripo in navadno (virus B) pri približno 50 bolnikih. Približno četrtina bolnikov se je zdravila v bolnišnicah, kar pa ne pomeni, da je bil vzrok hospitalizacije vselej gripa, pač pa so pri nekaterih gripo potrdili v času bolnišničnega zdravljenja, navajajo na IVZ.
Dojenčki in majhni otroci sicer še vedno zbolevajo za respiratornim sincicijskim virusom, ki povzroča vnetje drobnih dihalnih poti in posledično dihalno stisko malčka. Po besedah pediatrinje Tatjane Mrvič z ljubljanske klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja se na otroških oddelkih klinike ter na Pediatrični kliniki stanje ne umirja. Precej je še okužb z norovirusi, ki povzročajo prebavne težave pri manjših otrocih.
Obolevnost zaradi akutnih okužb dihal narašča. Na IVZ pričakujejo, da bo v prihodnjih dveh tednih bolnikov z akutnimi okužbami dihal še več.
Cepljenje proti gripi je še vedno smiselno, vrha sezone 2010/2011 še nismo dosegli, svetujejo. Posebno pomembno je, da se proti gripi zaščitijo bolniki s kroničnimi boleznimi, nosečnice v drugem in tretjem tromesečju nosečnosti ter starejši. Cepiva proti gripi je v Sloveniji dovolj na voljo.
Zelo pomembna pri preprečevanju okužb je preventiva. Zlasti to velja za dojenčke, mlajše od enega leta, nedonošenčke in otroke ter odrasle s kroničnimi boleznimi srca ali pljuč. Pri otrocih je lahko potek bolezni težji in večkrat potrebujejo zdravljenje v bolnišnici.
Stroka priporoča, naj se ljudje ne zadržujejo v zaprtih prostorih, denimo v velikih nakupovalnih centrih, na množičnih prireditvah in podobno. Zelo naj pazijo na osebno higieno rok, na obiske v UKC Ljubljana k svojim sorodnikom pa naj hodijo zdravi, največ eden do dva, otroke pa naj raje pustijo doma, še dodajajo z UKC Ljubljana.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se