Trnovska vas: Kolonija sivih čapelj v Bišu že desetletje le še spomin
Neurje s točo, ki je leta 2008 pustošilo po tem delu Slovenskih goric, je popolnoma uničilo kakšnih 130 gnezd z odraslimi pticami in njihovimi mladiči. S tem je bilo konec te kolonije, saj doslej še ni bilo novih naselitev.

Siva čaplja poleg močvirskega tulipana, ki je upodobljen na občinskem grbu, velja za zaščitni znak občine Trnovska vas. V najstarejšem slovenskem gnezdišču sivih čapelj v vasi Biš naj bi bilo ob zadnjem štetju več kot 130 gnezd te vitke ptice, ki sodi med ogrožene živalske vrste pri nas. O veliki gnezdni koloniji v Bišu beremo v Wikipediji, kjer tudi piše, da tam učenci lokalne osnovne šole redno štejejo gnezda, pa tudi na spletni strani občine Trnovska vas, kjer med drugim izvemo, da so vaščani Biša za ohranjanje naravnega okolja in prizadevanje pri varstvu ptic dobili posebno priznanje Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije. Zapisano sicer v celoti drži, vendar samo do leta 2008, ko je strahotno neurje z močno točo pobilo ptice in popolnoma uničilo gnezda z mladiči. Nekaj odraslih čapelj se je rešilo, preselile so se v druga, manjša gnezdišča, še jih je videti na poljih in ob vodi, ko iščejo hrano, vendar se v jelšev gaj v Bišu niso več vrnile.
»Siva čaplja gnezdi visoko v drevesni krošnji, tudi na višini desetih metrov; tako se čuti varna in zaščitena pred vsiljivci. Žal ji je takrat zagodla narava in ji je bilo gnezdenje na taki višini v škodo in ne v korist. Še danes me stisne pri srcu, ko se spomnim tega grozljivega prizora: povsod trupla ptic, uničena gnezda, podrta drevesa … Toda to je bila višja sila, proti volji narave ne moreš nič,« se spominja upokojena učiteljica Angleca Fras, ki že leta dolgo proučuje kolonijo sivih čapelj v Trnovski vasi
Župan o »izginotju« vse do zdaj ni vedel nič ...
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se