Studio D: E. coli tudi na naših kopališčih

##IMAGE-3464393##
Pred kopalno sezono se v sredo na našem območju začne vzorčenje naravnih kopališč. V vodi med drugim odkrivajo tudi v zadnjih tednih zloglasno bakterijo E. coli, ki pa ni smrtno nevarna, so za Studio D razložili na novomeškem zavodu za zdravstveno varstvo.
Ministrstvo za okolje je pred dnevi izdalo nov pravilnik o kopalnih vodah, v skladu s katerim se ohranja podroben nadzor nad stanjem voda v bazenih, manj pa v kopališčih v naravi. Bojazen, da bi bila takšna kopališča manj nadzorovanja, je odveč, trdijo na novomeškem zavodu. "Novi pravilnik ne obravnava površinskih kopalnih voda, zato pa je to področje pokrito z evropsko direktivo o upravljanju kakovosti kopalnih voda, ki narekuje tudi vzpostavitev monitoringa nad kakovostjo te vode," pravi Bonija Miljavac, predstojnica službe za higieno, epidemiologijo in ekologijo pri novomeškem zavodu. Nosilec spremljanja kakovosti vode v naravnih kopališčih je republiška agencija za okolje.
V monitoringu vodo vzorčijo vsake 14 dni, in sicer v razdobju od 8. junija do 31. avgusta. "V sredo gremo na teren in bomo odvzeli prve vzorce. Pri nas jih jemljemo na Kolpi od Prelesja do Primostka ter na Krki v Straži in Žužemberku."
Bakterija E. Coli indikator fekalnega onesnaženja
Pri vzorčenju kakovosti vode tudi na našem območju naletijo na – v zadnjih tednih zloglasno - bakterijo E.coli, ki pa ni tako nevarna kot tista, zaradi katere v zadnjih tednih množično obolevajo ljudje širom Evrope. "Bakterija E.coli ima več sevov, torej ne obstaja ena sama. Za nas je predvsem indikator fekalnega onesnaženja. Iščemo jo tako v površinskih vodah kot tudi v pitni vodi," pravi doktorica Miljavac. V kopalni vodi to bakterijo najdejo pogosto. "Ta sev, ki zdaj povzroča tako burjo, ponavadi ni v kroženju. Na našem območju ga za zdaj ne registriramo. Tako da to je in ni nekaj novega."
Predvsem je potrebno vedeti, da takšne vode pri kopanju ne smemo uživati, da opozarjamo otroke, da se stuširamo po kopanju in da s takšnimi enostavnimi higienskimi ukrepi preprečimo vnos. "Če pa se že zgodi, da nekaj takšne, s fekalijami onesnažene vode zaužijemo, ponavadi začnemo bruhati, imamo drisko, črevesne težave. So pa seveda iz tega možne tudi druge komplikacije, tudi drugi organi so lahko prizadeti," pravi Miljavčeva. V kolikšni meri takšna okužba prizadene človeka, je odvisno od njegove splošne odpornosti in od tega, koliko takšne vode bi zaužil.
Miljavčeva je za Studio D še poudarila, da je novomeški zavod za zdravstveno varstvo pripravljen na možen izbruh epidemij, povezani so tudi s centralnim inštitutom za varovanje zdravja. "Spremljamo stanje in v primeru kakšnih presenečenj bomo zagotovo ustrezno reagirali."
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Studio D: Pogovor z dr. Miljavac