Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Smrti ne smemo doživljati kot neuspeh


Darja Žganec Horvat
14. 7. 2021, 21.12
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

»Umiranje za veliko večino še vedno predstavlja velik tabu. Dolgotrajno bolnim uporabnikom je to način življenja, nam pa področje dela, saj je koncept paliativne oskrbe del strokovnega pristopa. Paliativna oskrba še vedno nima dovolj velike pozornosti, še posebej na področju dela oseb s posebnimi potrebami. Najbrž tudi zato, ker gre za mlajše osebe, ponekod tudi za majhne otroke. Smrti ne smemo doživljati kot neuspeh, ampak kot del življenja in našega dela,« je v uvodu povedala direktorica ZUDV Dornava Ivanka Limonšek.

1626099173_dzh-okrogla_miza.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

»Naše stanovalce smo vsak dan znova učili, kako živeti v skupnosti, naenkrat pa smo jih iz te skupnosti morali odstraniti, da smo jih lahko  zavarovali. V njih je bil strah, kaj se dogaja, saj so bili popolnoma izločeni iz lokalnega življenja,« je povedala Mateja Šacer, vodja stanovanjskih skupin, in dodala, kako srečni so bili, saj v prvem valu ni bilo nobene okužbe, so pa doživeli toliko večji šok, ko so 1. novembra dobili obvestilo, da se je sicer z majhnimi simptomi tudi pri njih začelo. Tako starši kot otroci (uporabniki ZUDV) so v času izolacije, ki je trajala več mesecev, doživljali izjemne stiske, je poudarila tudi direktorica Limonškova.

Medicinska sestra Stanka Vuzem je povedala, da so sestre, varuhinje in drugi sodelavci zelo senzibilni, pomoč pa jim nudi tudi društvo Hospic. »Doživljali smo stiske svojcev, ki pogovora o zadnjih dnevih s svojimi najbližjimi niso zmogli. Imeli smo občutek, da bi bilo dobro, če se mati in sin zbližata, si povesta, da se imata rada, da sin potrebuje bližino matere, saj jim mi tega ne moremo nadomestiti. Prišli celo smo tako daleč, da je uporabnik izbral, kaj bo imel oblečeno na pogrebu in katera slika naj bo izbrana.«

Paliativni načrt

»Širša, laična javnost to razume zelo narobe in res jemlje črno-belo, češ da se delajo seznami, kdo se bo in kdo se ne bo zdravil. Pa dejansko sploh ne vejo, kaj paliativni načrt pomeni,« je pojasnila dr. Vesna Zupan, strokovnjakinja za paliativno oskrbo. Paliativni načrt ni nekaj, kjer boš rekel: tega bolnika bomo dali na ventilator, tega pa ne, ta bo dobival antibiotik, oni bo dobil transfuzijo, ta pa ne. Paliativni načrt je dokument, ki poseže v osebnostno področje in pove, kaj si je nekdo, ko je bil zdrav, želel, kako je takrat živel, kakšne vrednote so mu bile pomembne in da tudi sam takrat, še ko je bil relativno v redu, pove zase, kaj bi želel zase ob koncu življenja. Zagotovo to ni nekaj statičnega, to so dinamične stvari, ki se spreminjajo.«

»Življenja ne podaljšujemo na silo«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.