Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Se lahko ptujska bolnišnica znajde v popolni temi?!


Dženana Kmetec
10. 12. 2018, 22.54
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Med najnujnejše naložbe v bolnišnici sodi izgradnja transformatorske postaje in nabava agregata. Bolnišnica ima trenutno v uporabi dva manjša agregata, ki ne pokrivata potrebnih kapacitet v primeru izpada elektrike. Z njima se lahko vzdržuje le vitalne funkcije pacientov intenzivne nege, operacijskega bloka, porodnih sob in porodnega oddelka.

1544457406_cg_bolnisnica_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Direktorica Splošne bolnišnice dr. Jožeta Potrča Ptuj Anica Užmah pravi, da so od zdravstvenega ministrstva že dobili odobreno investicijsko dokumentacijo za izgradnjo transformatorske postaje in dobavo dizelskega agregata. Ocenjena vrednost je 258.000 evrov. Razpisna dokumentacija za izbiro izvajalca za izvedbo je v pripravi, postopek pa vodi ministrstvo. Dela se bodo začela, ko bo po postopku javnega razpisa izbran izvajalec. Na sam začetek gradbenih del bodo vplivale tudi vremenske razmere, ki morajo biti ustrezne za gradnjo. Namen naložbe je zagotoviti kakovostno dobavo električne energije v SB Ptuj.

„Obstoječa transformatorska postaja moči 450 kVA je v celoti obremenjena in ne izpolnjuje zahtev po moči in standardov današnjega časa. Bolnišnica ima od leta 2016 od Elektra Maribor na izposojo transformatorsko postajo moči 630 kVA, saj je potrebovala povečanje priključne moči zaradi dodatnega porabnika, to je magnetne resonance, ki jo je bolnišnica prejela od Onkološkega inštituta v Ljubljani. Gre za začasno rešitev, saj ostale komponente niso prilagojene na posojeni transformator. Transformatorsko postajo bolnišnice je zato treba posodobiti in nadgraditi z večjo močjo, saj se lahko zgodi, da katera izmed preostalih komponent, ki ni prilagojena na trenutno večjo moč, zaradi preobremenjenosti pregori oz. se pokvari,“ še dodaja Užmahova. V tem primeru bi bolnišnica ostala brez električne energije, kar je seveda nedopustno, zato je potrebo po tej investiciji kot nujno prepoznalo tudi ministrstvo.

Bolnišnica sicer uporablja dva manjša agregata, ki pa ne pokrivata potrebnih kapacitet po električnem napajanju v primeru izpada elektrike.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.