Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

S prijatelji ne stavite, da ste sposobni preplavati bližnjo gramoznico


2. 8. 2009, 00.00
Posodobljeno
12:15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

policija_morje_punm.jpg
Povprečno policisti obravnavajo 14 utopitev na leto. (foto: PU Novo mesto)

##IMAGE-2198907##

Tudi med letošnjo turistično sezono bodo dolenjski in belokranjski policisti v okviru svojih rednih nalog kopalce opozarjali, naj (bolje) pazijo na svojo lastnino, kajti vsako leto je na kopališčih veliko tatvin torb, denarnic, dokumentov, mobilnih telefonov, denarja in drugih predmetov, ki jih ljudje nosijo s sabo na kopališča.

Predvsem na večjih kopališčih bodo policisti obiskovalcem svetovali, kako se lahko izognejo nevarnostim, ki pretijo kopalcem in potapljačem. Policisti bodo represivno ukrepali zoper tiste kopalce, ki bodo s svojimi ravnanjem ogrožali sebe in druge kopalce. Ukrepali bodo tudi zoper tiste osebe, ki bodo s svojimi dejanji povrzočilli nenadno in prekomerno onesnaževanje voda, ki lahko povzroči nastanek hujših posledic za okolje in ogrozi življenje ljudi in premoženje.

Policija je od leta 2005 do 2008 obravnavala 33 kršitev določil Zakona o varstvu pred utopitvami (predvsem kršitev kopališkega reda, ogrožanja sebe ali drugih kopalcev in neupoštevanje določil o varnem potapljanju). Zaradi nepravilnega ravnanja je policija od leta 2005 do maja 2009 obravnavala 63 utopitev, povprečno 14 letno.

Osvežitev v vodi je v vročih poletnih dneh več kot prijetna, ne smemo pa pozabiti na osnovne varnostne ukrepe.

Upoštevajte jih, lahko vam rešijo življenje:
-  Ne skačite v vodo, ko ste vroči in potni: telo se mora postopno privaditi na temperaturo vode.
- Ne puščajte otrok brez varstva pri obali ali bregovih jezer, rek, še manj v vodi: otroci ne poznajo nevarnosti. Starše in vzgojitelje opozarjamo, naj budno pazijo na otroke, ki se igrajo ob vodi, pa čeprav plitvi.
- Vodne blazine in drugi pripomočki za plavanje ne zagotavljajo popolne varnosti v globoki vodi, ker ne nudijo nobene varnosti.
- Nikoli ne plavajte s polnim, pa tudi ne s popolnoma praznim želodcem, po obilnem obroku počakajte najmanj dve uri, izogibajte se alkoholni pijači.
- Ne skačite v motno vodo, v plitvine ali na neznanih mestih: neznane situacije so zelo nevarne.
- Upoštevajte vremenske razmere. Ne plavajte sami na daljših razdaljah: tudi zelo dobro utrjeno in izurjeno telo lahko premaga trenutna slabost.
- Vzvalovljeno morje in morski tokovi praviloma odnašajo kopalce od obale.
- Na kopališčih se ravnajte po določbah kopališkega reda in znakov, postavljenih na kopališču, ter po odredbah in navodilih reševalca iz vode in druge osebe, ki je zadolžena za vzdrževanje reda na kopališču.
- Uporabljajte kopališke naprave glede na svoje znanje plavanja brez nevarnosti za svoje zdravje in življenje.
- Brzice skrivajo presenečenja in pasti. Ravnajte premišljeno in ne izzivajte narave. Pred spustom zberite čim več podatkov o reki in poskrbite za ustrezne ukrepe za varnost in reševanje.
- Na kopališčih storilci kaznivih dejanj ne počivajo. Previdnost pred priložnostnimi tatovi, spolnimi nasilneži in drugimi, ki se lahko pojavijo na kopališčih, zato ne bo odveč. Pazite na druge in njihovo premoženje. Če bomo vsi tako ravnali, bo zagotovljena večja varnost.
- Pred plavanjem ne popivajte in s prijatelji ne stavite, da ste sposobni na primer preplavati bližnjo gramoznico.
- Bodite previdni pri hoji ob vodi, še zlasti če hodite po strmih bregovih rek, kjer se zdrs lahko tragično konča. Starši še posebej pri tem pazite na svoje otroke.

Dolenjski in belokranjski policisti vsem želijo prijetne in varne počitniške dni.

Skupaj za varnost,
Vaša policija


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.