Računsko sodišče kritično o MO NM in podeljevanju koncesij zdravnikom

##IMAGE-2218580##
Tudi na našem portalu smo večkrat poročali o težavah, ki jih je nenadzorovano podeljevanje koncesij zdravnikom-zasebnikom povzročilo Zdravstvenemu domu Novo mesto.
Na Računskem sodišču Republike Slovenije so medtem danes predstavili rezultate prečne revizije podeljevanja koncesij v zdravstvu. Število zasebnih izvajalcev, ki zdravstvene storitve izvajajo v okviru javne mreže in za javna sredstva, se namreč evidentno vse bolj povečuje, z rastjo števila koncesionarjev pa se kažejo tudi pomanjkljivosti sedanje ureditve. Sodišče je skušalo ugotoviti, kakšen je vpliv podeljevanja koncesij na poslovanje zdravstvenih domov in kakšna so tveganja, da zdravstveni dom ne bo več učinkovito izvajal osnovne funkcije zagotavljanja zdravstvenega varstva prebivalstva.
Revidiranci so bili ministrstvo za zdravje ter šest občin in zdravstvenih domov, med njimi tudi v Mestni občini Novo mesto.
Tomaž Vesel z Računskega sodišče je za Lokalno.si povedal, da so Mestni občini Novo mesto izrekli negativno mnenje: ''Mislimo namreč, da pomembno ni ravnala v skladu s predpisi. Najprej ni zagotovila ustrezne podlage za podeljevanje koncesij. Ni imela ustreznega strateškega dokumenta, ki bi sploh določil, kaj želi z zdravstveno mrežo na osnovni ravni. Potem ni poskrbela za javnost in preglednost v različnih fazah postopkov.''
Vesel nadaljuje z očitki na račun novomeške občine, češ, da je koncesije podeljevala izključno na podlagi vloge zainteresiranega izvajalca. Kar naenkrat se je zelo povečalo število koncesionarjev, da se je razmerje med izvajalci osnovne zdravstvene dejavnosti predvsem v letu 2006 tako spremenilo, da novomeška občina močno presega republiško povprečje koncesionarskih opravljenih storitev - teh je v primeru splošnih zdravnikov že preko 50 odstotkov.
S koncesionarji tudi niso podpisane pogodbe, ki bi vsebovale vse elemente, ki jih določajo predpisi. Med drugim občina ni določila cene najema prostora v Zdravstvenem domu, najemnine se ZD niso plačevale, na Računskem sodišču pričakujejo, da se bo to uredilo šele po njihovi reviziji.
''Mestni občini smo priporočili veliko stvari,'' nadaljuje Tomaž Vesel, v prvi vrsti ustrezen nadzor nad vsemi izvajalci osnovnega zdravstvenega varstva. Preveriti je treba vsebino pogodb s koncesionarji, urediti plačevanje najemnin poslovnih prostorov. ''Skratka, občino, pa posledično tudi Zdravstveni dom, čaka kar nekaj dela,'' pravi sogovornik.
Pri reviziji MO Novo mesto se na Računskem sodišču niso odločili za t.i. odzivno poročilo, ker je občina nekatere ukrepe že izvedla, tako da roka za odpravo vseh pomanjkljivosti niso določili. To pa ne pomeni, da nadzora nad ravnanjem novomeške občine glede koncesij v zdravstvu ne bo več. Računsko sodišče se lahko kadarkoli po lastni presoji odloči, da preveri, kako Novomeščani uresničujejo priporočila.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Tomaž Vesel