Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Rače: Strupen potok že leta dolgo ogroža zdravje prebivalcev


Štajerski Tednik
14. 2. 2020, 20.12
Posodobljeno
20:51
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Domačini v Račah že dolgo vedo, da živijo ob ekološki katastrofi. Potok Žabnik na prvi pogled sicer zgleda kot nedolžen potoček, ki se vije po svoji naravni strugi, toda voda v njem velja za eno izmed najbolj onesnaženih z živim srebrom v Sloveniji! Stanje onesnažene vode sicer že leta ni nobena skrivnost za nikogar, saj za to vedo tako prebivalci kot lokalna oblast in celo pristojne institutucije – od okoljskega ministrstva do ARSA in inšpektorata.

1581610443_kg_rače_potok_Zabnik.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

„Rezultati analiz preiskovalnega monitoringa za leto 2019 potrjujejo prekomerno onesnaženje potoka Žabnik z glifosatom, fluorantenom in živim srebrom v vodi. Rezultati analiz kažejo tudi na občasno prisotnost nekaterih pesticidov v vodi, in sicer le na merilnem mestu za iztokom iz čistilne naprave (ČN) Rače,“ priznava Andrej Vuga iz Agencije RS za okolje (ARSO), ki spremlja meritve koncentracij zdravju škodljivih snovi v vodi.

V ribah našli do 50-krat presežene vrednosti živega srebra

Alarmanten je zlasti izsledek raziskave iz leta 2018, ko so na ARSO spremljali stanje potoka na podlagi raziskav na ribah. Izkazalo se je, da je vrednost živega srebra v organizmu kar 50-krat presegla okoljske standarde. Riba iz Žabnika je bila tudi z naskokom daleč najbolj obremenjen organizem z živim srebrom v Sloveniji.

»V analiziranem vzorcu rib iz Žabnika na merilnem mestu pod čistilno napravo je vsebnost živega srebra znašala 1000 µg/kg, kar pomeni 50-kratno preseganje okoljskega standarda kakovosti, ki za živo srebro v organizmih znaša 20 µg/kg! To je bila izmerjena najvišja koncentracija živega srebra v vzorcu rib v Sloveniji v letu 2018,« je razvidno iz poročila ARSA. Na drugih merilnih mestih je bila v ribah izmerjena vsebnost živega srebra v območju od 26 µg/kg do 140 µg/kg, kar je še vedno sedemkrat več od dovoljene meje!

Dejstvo je tudi, da so v (nedelujočo) čistilno napravo speljane vse odpadne vode iz podjetja Albaugh.

Sedanja čistilna naprava nima niti okoljevarstvenega dovoljenja

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.