Podravje: Invazivne tujerodne rastline lahko škodijo tudi našemu zdravju
Poleg močno alergene ambrozije so v Podravju med najbolj agresivnimi tujerodnimi rastlinami še zlata rozga, japonski dresnik in enoletna suholetnica. Njihovo razraščanje preprečimo tako, da jih fizično odstranimo, površine pa tudi redno kosimo.

Zadnje čase je veliko govora o invazivnih tujerodnih rastlinah, ki so se razrasle tudi pri nas, njihova naselitev pa je lahko posledica namernega ali nenamernega vnosa. Za invazivno označujemo tisto tujerodno vrsto, za katero je bilo ugotovljeno, da njen vnos ali širjenje ogroža ali ima škodljive vplive na biotsko raznovrstnost, poleg tega pa lahko te rastline negativno vplivajo tudi na gospodarstvo in zdravje ljudi, zato je nujno, da jih odstranimo in preprečimo njihovo razraščanje.
Ambrozija letos »zavzela« tudi Haloze
Po besedah Jelke Brdnik, svetovalke za varstvo narave in travništvo pri KGZ Ptuj, med najpogostejše nadloge v Podravju sodi ambrozija, sledijo ji zlata rozga, japonski dresnik in enoletna suholetnica. Ambrozija je znana kot močan alergen, ki škodi dihalom, spada med tiste rastline, ki smo jih dolžni zatirati oziroma odstraniti. »To najučinkoviteje dosežemo, če jo izpulimo in preprečimo cvetenje in sproščanje cvetnega prahu v okolico. Največ je najdemo ob cestah, železnicah in v jarkih, kjer se redko kosi ali sploh ne kosi. Če je ne odstranimo, bo zrasla tudi do poldrugega metra visoko, ena sama rastlina pa bo proizvedla 10.000 semen, kar pomeni, da se res agresivno širi in lahko kmalu obraste celo njivo ali travnik. V Halozah, na primer, je do lani skoraj ni bilo, letos pa je tam že prava invazija.«
Problem postaja enoletna suholetnica
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se