Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Odkrili spominsko ploščo v Gradcu


L. M.
22. 11. 2014, 15.00
Posodobljeno
23. 11. 2014 · 15:50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

gradac_2014__zbiralisce_ranjencev__001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
GRADAC 2014 -zbiralisce ranjencev -001
gradac_2014__zbiralisce_ranjencev__007_0001.jpg

Te dni so v Gradcu odkrili spominsko ploščo, s kateri so počastili spomin na eno najtežjih dejavnosti v vojnem času, to je bila skrb za ranjene, bolne in nemočne.

Po kapitulaciji Italije in vzpostavitvi osvobojenega ozemlja na področju Bele krajine, je oblast poskrbela za obnovo civilnih institucij. Med njimi tudi za organizirano zdravstveno službo. Poleg vojaških oz. partizanskih bolnišnic in evakuacijskih ambulant je bila prebivalcem pokrajine namenjena civilna bolnišnice v Kanižarici. Po drugih krajih v Beli krajini, kjer so bile primerne razmere, pa so odprli več ambulant. V Črnomlju so potekali bolničarski tečaji, od koder so se usposobljene bolničarke in bolničarji napotili v ambulante in bolnišnice.

gradac_2014__zbiralisce_ranjencev__005_0001.jpg

Med pomembne dogodke na področju zdravstva in humanitarne dejavnosti štejemo ustanovitev rdečega križa Slovenije junija 1944 v Gradcu. Krajevna ambulanta je delovala v gradu, vodila pa jo je dr. Zvezdana Mervin, ki so jo vsi poznali kot dr. Zvezdo. Proti koncu vojne so jo premestili na Črešnjevec v evakuacijsko ambulanto, ki je sčasoma prerasla v manjšo bolnišnico.

Kot je v govoru na prireditvi še povedal Leon Gregorčič iz Belokranjskega muzeja, so jeseni leta 1944 v Gradcu, od koder je do Krasinca le nekaj kilometrov, poleg ambulante v gradu, uredili še sanitetno postajo. V prostore v več hišah in gostilnah so namestili lesene postelje, kjer je bilo več prostora tudi do 30. Tu so ranjeni partizani čakali, da jih bodo z vpregami odpeljali proti Krasincu ali Otoku, od tam pa z letali naprej proti Bariju ali v Dalmacijo.

gradac_2014__zbiralisce_ranjencev__009_0001.jpg

»Gradac je tako postal nekakšna zadnja postaja med partizanskimi bolnišnicami v Rogu in letališčema na Krasincu in Otoku. Zaradi tega je bil tudi tarča napada sovražnega letalstva in sicer 30. januarja 1945, ko je sedem letal bombardiralo kraj. Med napadom je umrlo pet ljudi, porušen je bil lesen most čez Lahinjo, uničenih nekaj hiš. Kljub temu pa je sanitetna postaja v več hišah delovala do ukinitve letališč v marcu in ob koncu aprila 1945,« je med drugim dejal Gregorčič.

Vsi v Gradcu so poskrbeli, da okoli 1500 ranjencev in bolnikov, ter okoli 2000 otrok, žena in ostarelih, ni ostalo brez pomoči: obleke, strehe nad glavo, hrane, prevoza, ter jim tako pomagali med potjo na varno.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.