Nekolegialnost med zdravniki sesuva zdravstveno mrežo
Preko 3.000 oseb bo v prihodnjih mesecih na Bistriškem ostalo brez osebnega zdravnika, a glede na razpoloženje družinskih zdravnikov v ZD Slovenska Bistrica se zdi, da bi se lahko to število še povečalo. Srž nezadovoljstva med zdravniki povzroča preobremenjenost – delo v antikoagulantni ambulanti, v dežurni službi, še posebej pa v službi nujne medicinske pomoči, kamor se v premajhnem obsegu (ali pa sploh nič) vključujejo zdravniki koncesionarji. »Zdravnike koncesionarje smo uvrstili na seznam, pa niso prišli. Ko smo javili občinam, da se niso odzvali, se ni zgodilo nič,« je na nespoštovanje pogodbenih obveznosti koncesionarjev opozorila strokovna direktorica ZD Slovenska Bistrica Alenka Antolinc Košat.

Koncesije za opravljanje javne zdravstvene službe na primarni ravni podeljujejo občine, in sicer s soglasjem zdravstvenega ministrstva. Koncesijska pogodba pa mora med drugim vsebovati obveznost koncesionarja, da se vključi v sistem izvajanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. Toda navedeno določilo se vključuje le v nove koncesijske pogodbe, sklenjene po 17. decembru 2017, zato določeni koncesionarji v svojih koncesijskih aktih navedene dikcije še nimajo vključene, so dejali na zdravstvenem ministrstvu.
Župani opozorila ne »slišijo«
Strokovna direktorica ZD Slovenska Bistrica in zdravnica, ki je nedavno kandidirala za koncesijo v Mariboru, Alenka Antolinc Košat, pa pravi: »Pred podpisom koncesijske pogodbe z zdravstveno zavarovalnico je pogoj, da izvajalec koncesijske dejavnosti sklene pogodbo z zdravstvenim zavodom, na območju katerega koncesionar deluje, o medsebojnem sodelovanju in vključevanju v dežurno službo ali NMP. Na našem območju imajo vsi koncesionarji to pogodbo sklenjeno, vendar se je ne držijo.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se