Narašča število mladoletnikov, ki posegajo po alkoholu

##IMAGE-2282354##
V zadnjih desetih letih med mladoletniki naraščajo oblike pitja večjih količin alkohola ob koncih tedna, je na srečanju pred forumom na temo Preventive v nočnem življenju dejala Maja Zorko z Inštituta za varovanje zdravja (IVZ). V inštitutu Utrip zato pripravljajo pobudi, ki se osredotočata na omejevanje dostopa do alkohola in na zaščito mladih.
Zorkova je povedala, da je pod okriljem ministrstva za zdravje in IVZ pred kratkim izšla publikacija Alkohol v Sloveniji za obdobje od leta 2001 do 2010. Iz nje je razvidno, da med 15-letniki naraščajo oblike pitja večjih količin alkohola. V zadnjih letih se odstotek med fanti ni veliko spremenil in ostaja približno 45 odstotkov. Narašča pa delež deklet, ki se giblje okoli 36 odstotkov populacije 15-letnic. Iz rezultatov raziskave je tudi razvidno, da je bilo 40 odstotkov teh mladih vsaj že dvakrat opitih.
Mladim je po besedah Zorkove treba omogočiti druženje z vrstniki, vendar predstavlja velik dejavnik tveganja, če se mladi trikrat ali večkrat na teden dobivajo z vrstniki zunaj. Medtem ko je varovalni dejavnik skupno preživljanje prostega časa s starši, je še dodala.
Matej Košir z Inštituta za raziskave in razvoj Utrip je poudaril, da se na področju tveganega obnašanja mladih glede pitja alkohola še vedno premalo naredi. Pristojne službe in lokalne skupnosti pri tem po njegovem prepričanju premalo sodelujejo. "Nočno življenje se odvija na kaotičen in neorganiziran način, kar pomeni več tveganja in škodljivih posledic zaradi pitja alkohola," je zatrdil Košir.
V okviru inštituta Utrip pripravljajo dva projekta, in sicer Preventivna platforma in mednarodni projekt Triangel, ki ju bo inštitut predstavil javnim institucijam. V okviru projekta Preventivna platforma bodo, kot pravi Košir, oblikovali pobudo glede nočnega življenja mladih. Med ukrepi, ki bi zmanjšali dostopnost mladih do alkoholnih pijač, je izpostavil višje trošarine na alkohol, prepoved reklamiranja alkoholnih pijač ter označevanje z zdravstvenimi opozorili na embalažah teh pijač.
V sklopu projekta Triangel pa so oblikovali pobudo pristojnim institucijam z ukrepi za urejanje področja zbiranja mladih na prireditvah in zunaj njih. Sanela Talič z inštituta Utrip je pojasnila, da predlog vsebuje ukrepe, s katerimi bi se polnoletnim mladim v primeru točenja alkoholnih pijač dalo zapestnico in se s tem olajšalo njihovo prepoznavanje ter da bi bil organizator prireditve dolžan poskrbeti za vse mlade tudi izven prireditvenega prostora. Po njenih besedah pa je ključna prepoved popivanja na javnih površinah.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se