Načrti vlade za najbolj onesnažena območja, tudi za Novo mesto

##IMAGE-2281714##
Vlada je sprejela odloke o načrtih za kakovost zraka na območju mestnih občin Maribor, Celje, Kranj, Novo mesto ter za Zasavje. Odloki vsebujejo 40 ukrepov in omogočajo začetek uporabe sredstev iz podnebnega sklada. Kot je minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan pojasnil po seji vlade, so merilni sistemi trdih prašnih delcev ugotovili, da je v Sloveniji sedem območji, kjer je onesnaženost tako velika, da ogroža zdravje ljudi.
"Če se po evropskem pravnem redu ugotovi, da je onesnaženost z malimi prašnimi delci prevelika, mora država v roku dveh let sprejeti akcijski načrt reševanja in ga začeti izvajati," je opozoril Židan.
Gre za območja Murske Sobote, Maribora, Celja, Zasavja, Ljubljane, Kranja in Novega mesta. Za Mursko Soboto je bil odlok o načrtu že sprejet, včeraj pa še za omenjena druga območja.
Odloki vsebujejo 40 ukrepov v treh skupinah, in sicer spodbujanje učinkovite rabe energije, zamenjave kurilnih naprav in toplotno izolacijo stavb. Vsebujejo tudi ukrepe za izboljšanje javnega prometa ter številna druga področja.
Odloki tudi omogočajo, da se začnejo uporabljati sredstva podnebnega sklada. V letu 2014 bo na razpolago 10 milijonov evrov.
Predvsem ogrevanje in promet
Območje mestne občine Novo mesto sodi med tista slovenska območja, na katerih so presežene mejne vrednosti za delce PM10. Načrt vsebuje več kakor 40 ukrepov, ki so razvrščeni v tri stebre:
−spodbujanje učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije (daljinsko ogrevanje, zamenjava kurilnih naprav, toplotna izolacija stavb, boljše posluževanje kurilnih naprav ipd.),
−promet (spodbujanju javnega potniškega prometa in nemotoriziranih oblik prometa, umirjanje prometa, zmanjševanje emisij delcev zaradi soljenja in posipanja cest),
−druga področja (predlogi ukrepov gospodarstva za zmanjšanje njegovih emisij).
Kot so zapisali v sporočilu za javnost po včerajšnji seji vlade, je načrt izdelan za triletno obdobje in se bo uresničeval s podrobnejšimi programi ukrepov, ki bodo usklajeni z lokalnimi skupnostmi. Država in občina bosta v roku treh mesecev po sprejetju odloka skupaj dogovorila prednostne ukrepe, ki se bodo izvajali v naslednjem letu. Predvideva se, da se bodo v prvem podrobnejšem programu zaradi gospodarske krize izvajali predvsem ukrepi, ki zahtevajo minimalne finančne vložke in čimbolj izboljšajo kakovost zraka.
Večina sredstev se načrtuje s črpanjem kohezijskih skladov naslednji finančni perspektivi.
Če se kakovost zunanjega zraka ne bo izboljšala v skladu z Direktivo 2008/50/ES, bo načrt po treh letih izvajanja dopolnjen.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se