© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Rezultati merilne kampanje v slovenskih občinah

Koliko sevajo bazne postaje


dolenjski-list
Doc. dr. Peter Gajšek, Inštitut za neionizirna sevanja
3. 3. 2008, 00.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

rezultati_meritev_ems.jpg
Meritve EMS, ki so bile izvedene zaradi bazne postaje v Mestni občini Novo mesto, kažejo, da je električna

##IMAGE-3320031##

Tehnološki napredek v najširšem pomenu je pogosto povezan z različnimi oblikami nevarnosti in tveganj – tako namišljenih kot dejanskih. Industrijska, komercialna in domača uporaba izdelkov, ki povzročajo elektromagnetna sevanja (EMS), niso nobena izjema. Ljudje so zaskrbljeni, saj menijo, da izpostavljenost EMS iz različnih virov (visokonapetostni daljnovodi, radarji, mobilni telefoni, bazne postaje in gospodinjski aparati …) lahko predstavlja zdravstveno tveganje, še posebno pri otrocih. Zato izgradnja novih daljnovodov in radarjev pogosto povzroči občutna nasprotovanja javnosti. V zadnjem času to še posebej velja za omrežje mobilne telefonije, saj so bazne postaje postavljene že praktično v vsakem slovenskem kraju.

Danes v Sloveniji deluje skoraj 3000 baznih postaj treh mobilnih operaterjev. Največ, več kot 350, jih je v Ljubljani, kjer so bazne postaje nameščene najgosteje. Čim bližje uporabniku se nahaja bazna postaja, tem manjša je moč, s katero oddajata uporabnikov mobilni telefon in njemu najbližja bazna postaja. Bazne postaje lahko zmanjšajo moč tudi do desettisočkrat. V obsežni študiji med uporabniki mobilnih telefonov na Švedskem so ugotovili, da mobilni telefoni v povprečju v večjih mestih oddajajo z 0,1 W (gostejša postavitev baznih postaj), medtem ko v ruralnih območjih oddajajo skoraj desetkrat močneje (bazne postaje so na večjih razdaljah). Gostejše omrežje baznih postaj tako omogoča manj skupne oddane moči ter manj sevanja mobilnih telefonov.

Elektromagnetna sevanja (EMS) sistema mobilne telefonije so precej nižja od mejnih vrednosti, ki jih priporoča Mednarodna komisija za varstvo pred neionizirnimi sevanji (ICNIRP). Omenjena enotna ocena je posledica serije meritev, ki so jih izvedli v Avstriji, Nemčiji, Veliki Britaniji, Švici, ZDA, Kanadi in Sloveniji. V vseh državah veljajo za visokofrekvenčna EMS mednarodne priznane mejne vrednosti ICNIRP. Priporočata jih tudi Svetovna zdravstvena organizacija in EU. Mejna vrednost gostote pretoka moči za tretjo generacijo mobilne telefonije UMTS znaša 10 W/ m2, za GSM-1800 MHz 9 W/m2 ter za GSM-900 4,5 W/m2. V Sloveniji pa veljajo še 10-krat strožje mejne vrednosti za območja, na katerih se zahteva povečano varstvo pred EMS. Neodvisno izvedene meritve v omenjenih državah torej nazorno kažejo, da so sevalne obremenitve zaradi baznih postaj v resnici nizke; nižje od tistih zaradi mobilnega telefona ali drugih radiodifuznih oddajnikov ter primerljive s povprečno onesnaženostjo urbanega okolja z EMS.

Izkušnje v Sloveniji

V okviru projekta Forum EMS smo pripravili tudi posebno merilno kampanjo, ki omogoča zainteresiranim občinam brezplačen najem merilnega sistema ter občanom nudi informacijo o trajni (24-urni) obremenjenosti njihovega okolja z elektromagnetnimi sevanji zaradi baznih postaj mobilne telefonije ter drugih visokofrekvenčnih virov elektromagnetnih sevanj (radijski in TV oddajniki ...). V omenjeno merilno kampanjo se je vključilo že blizu 60 občin iz različnih regij Slovenije. S to merilno kampanjo, ki se bo nadaljevala tudi v drugih zainteresiranih občinah, imajo občani možnost vpogleda v dejanske nivoje sevalnih obremenitev zaradi baznih postaj, ki so jim trajno izpostavljeni v svojem okolju.

Podatki so prikazani na spletni strani projekta Forum EMS (www.forum-ems.si/kampanja) ter na spletni strani gostujoče občine. Lokacije za postavitev merilne postaje se izbere v sodelovanju z občino. Ta na začetku predlaga več lokacij, ki pa se jih potem preveri s tehničnega stališča. Glavni pogoj za postavitev merilne postaje je občutljivost merilnega sistema, ki potrebuje za prikaz dovolj močan signal bazne postaje. Nekatere občine zaprosijo tudi krajane, da podajo svoje predloge za namestitev merilnega sistema.

Rezultati merilne kampanje

Poseben avtomatski merilni sistem v rednih intervalih samodejno pošilja trenutno vrednost električnega polja (V/m) prek omrežja na strežnik. Posebna programska oprema omogoča prikaz 24-urnega ter tedenskega poteka nivojev sevalnih obremenitev. Izmerjene vrednosti se sočasno primerja z zakonsko določenimi mejnimi vrednostmi glede na uredbo o elektromagnetnem sevanju v naravnem in življenjskem okolju – U.l. RS, št. 70/96. Merilna naprava je robustne konstrukcije in jo lahko postavimo skoraj povsod, saj se samodejno napaja s pomočjo sončne energije. Primerna je tako za meritve EMS v prostorih kot tudi na prostem.

Rezultati merilne kampanje so pokazali, da so izmerjene vrednosti bistveno pod mejnimi vrednostmi, ki veljajo v Sloveniji. Glavni zaključki merilne kampanje po slovenskih občinah so:

• Bazne postaje na izbranih lokacijah merilne kampanje v skoraj 60 občinah ne predstavljajo pomembnega vira elektromagnetnega sevanja, ki bi glede na določila uredbe o EMS (U.l. RS, št. 70/96) čezmerno obremenjevale naravno in življenjsko okolje.

• Sevalne obremenitve zaradi baznih postaj na vseh izbranih lokacijah v slovenskih občinah so zelo nizke in v povprečju ne presegajo 1 odst. zakonsko določene mejne vrednosti za I. območje varstva pred sevanji.

• Največje sevalne obremenitve, ki smo jih lahko izmerili v okolici baznih postaj na človeku dostopnih lokacijah, ne presegajo 10 % zakonsko določene mejne vrednosti za I. območje varstva pred sevanji.

• 24-urna ali tedenska nihanja sevalnih obremenitev zaradi dinamike v prometu v nekaterih primerih lahko precej vplivajo na sevalne obremenitve.

• Sevalne obremenitve nimajo neposredne povezave z oddaljenostjo merilnega mesta od bazne postaje. Odvisne so predvsem od usmerjenosti ter višine antene nad tlemi, dovedene moči in števila aktivnih kanalov, mehanskega nagiba antene, dobitka (tipa) ter sevalnega diagrama antene.

• Sevalne obremenitve zaradi baznih postaj so mnogo nižje od tistih zaradi mobilnega telefona (jakost sevanja telefona doseže do 80 % mejne vrednosti) ali drugih radiodifuznih oddajnikov ter primerljive s povprečno onesnaženostjo urbanega okolja z EMS.

Omenjeni sistem omogoča dobro obveščanje zainteresirane javnosti o trajni obremenjenosti naravnega in življenjskega okolja z elektromagnetnimi sevanji v njihovem okolju. Trajno zajemanje podatkov, njihov prikaz na spletu ter strokovno tolmačenje rezultatov kažejo, da je omenjeno orodje primeren način prikaza obremenjenosti okolja z elektromagnetnimi sevanji, ki so za človeka nevidna.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.