Kdo bo zdravil ljudi na podeželju?
Občine in vodstva zdravstvenih domov želijo večjo vlogo pri oblikovanju razpisa za specializacije.

»Vse več občin ima težave z zagotavljanjem zdravnikov. Poslužujejo se različnih načinov, kako jih zadržati med svojimi občani, in sicer od prilagajanja urnikov ambulant do tega, da jim omogočajo brezplačne nastanitve,« so povedali v Združenju občin Slovenije.
Manjka tako družinskih zdravnikov, pediatrov, ginekologov, ortodontov, oftalmologov kot tudi kliničnih psihologov ter specialistov za medicino dela, prometa in športa ter zdravnikov urgentne medicine, naštevajo v občinskih združenjih.
Kot opozarjajo v Skupnosti občin Slovenije (SOS), so občine zaradi zastarele zakonodaje, ki ureja področje zdravstvene dejavnosti in je bila spisana z uveljavitvijo lokalne samouprave, kot jo poznamo danes, brez ustreznih vzvodov za zagotavljanje zdravstvene oskrbe občanom.
Neustrezen sistem
»Občine nimajo vpliva na določanje nivoja storitve, na sistem razpisa specializacij, ne morejo samostojno določati mreže, ne financirajo dejavnosti, ne financirajo materialnih pogojev za delo, so pa ustanoviteljice zdravstvenih domov in koncedent ter posledično financerke investicij v javne zdravstvene zavode,« so našteli v SOS.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se