Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kako in zakaj umirajo naši otroci in mladostniki


Štajerski Tednik
4. 7. 2019, 21.45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Zaradi nenamernih poškodb v Sloveniji umre letno 7 otrok in 17 mladostnikov. Najpogostejši vzroki za smrtne poškodbe pri otrocih in mladostnikih so prometne nezgode in utopitve, pa tudi padci, zastrupitve in zadušitve. Če bi v Sloveniji stopnjo umrljivosti otrok in mladostnikov zaradi nenamernih poškodb uspeli znižati na raven, kot jo imajo nekatere najvarnejše države v Evropi, bi po ocenah strokovnjakov Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) lahko rešili tretjino teh mladih življenj.

1562154393_nesreča.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Smrti pa so le vrh ledene gore, saj precej več otrok in mladostnikov, kot jih umre, zaradi nenamernih poškodb išče zdravniško pomoč. Na enega umrlega otroka in mladostnika v nezgodi jih 1280 obravnavajo v službi nujne medicinske pomoči, 180 je sprejetih na zdravljenje v bolnišnico, mnogi pa imajo po poškodbi tudi trajne fizične in/ali psihične posledice. V bolnišnici je zaradi poškodb zdravljenih letno 2940 otrok in 1320 mladostnikov, vzrok za večino hospitalizacij pa so padci (63,3 % oziroma 45,8 %), sledijo prometne nezgode, udarci ob predmete ali osebe, zastrupitve ter izpostavljenost vročim tekočinam in ognju.

Največ malčkov umre, ko se igrajo za avtomobilom in jih voznik ne vidi

Prometne nezgode so najpogostejši vzrok smrti otrok in mladostnikov ter pomemben vzrok obolevnosti zaradi poškodb. V zadnjih šestih letih so v Sloveniji vsako leto v prometu umrli povprečno trije otroci in sedem mladostnikov, v bolnišnici pa je bilo zdravljenih 285 otrok in 311 mladostnikov. Otroci so žrtve v prometu predvsem kot pešci in potniki v avtomobilu, mladostniki pa kot vozniki, potniki v avtomobilu in kot motoristi.

Otroci v starosti od 1 do 3 let se poškodujejo kot pešci predvsem zunaj prometa, ko se igrajo za avtomobilom ali ko pridejo k avtomobilu z zadnje strani. Ker so nizke rasti, jih vozniki pogosto ne opazijo in jih pri vzvratni vožnji povozijo.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.