Sodinci, Ormož: Krajani obupujejo in se jezijo zaradi smradu in onesnaženja
Vaščane Sodincev v občini Ormož jezijo neprijetne vonjave in odplake, ki se širijo iz tamkajšnje slabo delujoče rastlinske čistilne naprave. Odločeni so, da nočejo več čistilne naprave pred hišnimi pragovi, in zahtevajo, da se prestavi na primernejšo lokacijo, na kar so sicer opozarjali že pred njeno gradnjo.

Tamkajšnja rastlinska čistilna naprava slabo deluje, so prepričani vaščani Sodincev. Od nje se občasno do bližnjih hiš širi smrad, še posebej v zimskih mesecih in ob poletnih večerih. Opažajo tudi, da se na površju čistilnih filtrov pojavljajo fekalije in se ob močnem dežju prek brežin prelivajo neposredno v okolico. Občino že nekaj let opozarjajo, da slabo prečiščena tekočina iz čistilne naprave odteka tudi v Sejanski potok, a se onesnaževanje nadaljuje. Tega so se bali že od samega začetka, ko so izvedeli o nameri občine, da v neposredni bližini njihovih hiš namerava zgraditi rastlinsko čistilno napravo, razočarano pripoveduje vaščan Boštjan Zamuda, ki živi le nekaj metrov od problematične čistilne naprave.
Občina proti volji krajanov, inšpektorji različno
Vaščani so se v postopek gradnje čistilne naprave vključili že od vsega začetka, a kaj ko v občinskem vodstvu ni bilo posluha. Domačini so nasprotovali predvsem lokaciji, v ta namen ustanovili civilno iniciativo, zbirali podpise, se borili tudi s tožbami proti izdanim gradbenim dovoljenjem in predlagali celo nadomestno lokacijo, še preden so čistilno napravo sploh zgradili. A vse zaman. »Občinsko vodstvo je delalo proti volji krajanov, že kmalu pa so se naši strahovi izkazali za resnične. Vse od začetka, leta 2013, ko je čistilna naprava uradno pričela delovati, negativno vpliva na naše življenje in je razvrednotila našo okolico in premoženje. Soočamo se s smradom, insekti, opažamo problematične izcedne vode ... Na površju čistilnih filtrov se pojavljajo fekalije, ki bi po navedbah iz gradbenega dovoljenja morale biti pod površjem, saj se s tem omejuje širjenje neprijetnih vonjav v okolico. Po komaj treh letih obratovanja je bila v začetku leta 2016 čistilna s svojimi izpusti odpadnih vod v potok na skrajni meji čezmernega obremenjevanja okolja. Eden od merjenih parametrov odpadnih tekočin na iztoku je takrat za točno 100 % presegal dovoljeno vrednost.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se