Kaj se zgodi, ko prebolimo koronavirus
V Evropi se epidemija šele dobro začenja, a v Aziji se nadejajo, da je najhujše že za njimi. Virus je prisoten že toliko časa, da se je že nabralo nekaj znanstvenih študij o njegovih lastnostih, učinkih in posledicah. Povzel jih je britanski časnik The Independent.

Kako dolgo virus preživi v telesu
Študija, objavljena v prestižni britanski zdravstveni reviji The Lancet, ne vzbuja veliko optimizma. Bolniki, okuženi z novim koronavirusom, lahko tega v sebi nosijo do 37 dni. Pacienti bi tako lahko bili kužni še po preteku predlagane 14-dnevne karantene.
Lahko zbolimo dvakrat zaporedoma?
O domnevnih dvakratno zbolelih so poročali že iz Kitajske. Zdravniki v provinci Guangdong so namreč ugotovili, da je približno 14 % vseh ozdravljenih čez nekaj časa znova pozitivnih na virus. To so potrdili tudi Japonci, ki so v začetku februarja drugič testirali pacientko iz Osake. Čeprav je ozdravela že nekaj dni pred tem, je bil njen drugi test na virus še pozitiven.
A ti primeri ne potrjujejo, da se lahko z virusom okužimo večkrat. Obstaja namreč možnost, da se virus po prvih bolezenskih znakih umiri in skrije ter šele nato napade pljuča. Te nenavadne podatke bi lahko pojasnili tudi s človeško napako – pri testiranju ali pri odpustu iz bolnišnice.
Posledice virusa pri ozdravljenih
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se