Družinski zdravniki koncesionarji ne morejo stavkati
»Mi delamo kot običajno, a podpiramo stavko v srcu in duši,« je dejala Maja Pelcl Veršič, družinska zdravnica koncesionarka v Vidmu. A tudi koncesionarji pravijo 'Dovolj nam je', predvsem zaradi neurejenih razmer v slovenskem zdravstvu. Zahtevajo več časa, ki bi ga lahko namenili za pregled pacienta, zavzemajo se za krajše čakalne vrste na sekundarni in terciarni ravni. »Sedaj nam pacienti v čakalnih vrstah dobesedno umirajo,« pravi Pelcl Veršičeva in dodaja: »Zahtevamo reformo zdravstva, saj je veliko večji problem v sami organiziranosti slovenskega zdravstvenega sistema kot v denarju.«

Medtem ko je Fides na prvo mesto zahtev uvrstil plače in ureditev mehanizma za denarno nagrajevanje, v sindikatu zdravnikov družinske medicine Praktik.um zahtevajo zavezo, da politika ne bo mimo stroke enostransko dvigovala obremenitev, ki bi predstavljale nevarnost za kakovostno in zakonito oskrbo bolnikov.
Pred petimi leti je takratno ministrstvo pod vodstvom Ptujčana Aleša Šabedra znižalo normativ opredeljenih pacientov družinskih zdravnikov, a kot opozarja Pelc Veršičeva, so družinski zdravniki še vedno preobremenjeni. »Ob podaljšanju življenjske dobe je med pacienti čedalje več starostnikov, ki imajo ob osnovni več pridruženih bolezni, vse to terja dodaten čas za pregled. Želimo si torej le dovolj časa za kakovostno obravnavo bolnikov.«
Dodatno delo zaradi neresnih pacientov
Za ureditev števila opredeljenih pacientov se zavzema tudi zdravnik Ranko Milaković z zasebno ambulanto na Pragerskem, ki prav tako kot kolegi koncesionarji v času stavke ne opravi nič manj dela. »Sam ne stavkam, verjetno nihče od koncesionarjev, ker me bo delo počakalo
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se