dr. prof. Borut Štrukelj: Obstaja več vrst koronavirusov
»Cepljenje bo vsesplošno. Kdor se, denimo, ne bo hotel cepiti, pa dela z ranljivi skupinami v zdravstvu, v domovih starejših, šolah, vrtcih, si bo moral poiskati drugo delo,« opozarja dr. prof Borut Šuklje, ki hkrati razkriva, da obstaja več vrst koronavirusov, zato je iskanje cepiva dolgotrajnejše.

Oseba, okužena s covidom-19, včasih sploh ne ve, da je zbolela, saj se počuti zdravo, bolezen pa širi naprej z neposrednimi stiki.
Res je. Obstaja namreč več vrst koronavirusov. Najnevarnejši naj bi bil brazilski, ker se zelo hitro veže na celice pljuč, tam pospešeno razmnožuje in otežuje dihanje. Brez pravočasne in ustrezne zdravniške pomoči lahko povzroči zadušitev in smrt. Obstajajo pa še indijski tip virusa, ki prav tako sodi med agresivne, evropsko-ameriški,osrednjeazijski (tu sta se razvili celo dve različici) in evropski iz Rusije. Velik problem pri iskanju uspešnega cepiva je prav v tem, da obstaja tolikšna vrsta teh virusov, saj vsaka zahteva drugačno cepivo.
Pa vendar je to znanstvenikom farmacevtskega podjetja AstraZeneca v sodelovanju z Univerzo Oxford uspelo, saj so že začeli množično izdelovati cepivo zoper covid-19.
Res je. Cepivo, ki temelji na novi tehnologiji vnosa genskega zapisa za virusni protein, izdelujejo vzporedno s tem, ko preizkusi še potekajo. Se namreč mudi, saj svetu grozi drugi val, pravzaprav je mnoge države že zajel. Ko so izpostavili virusu cepljene in necepljene opice, so ugotovili, da cepljene nekaj tednov niso zbolele, necepljene pa so. Vse opice, cepljene in necepljene, pa so bile pozitivne, saj so imele virus covid-19 v nosni sluznici. To seveda pomeni, da jih je cepivo obvarovalo pred hudo obliko bolezni, vendar so bile kljub temu vse kužne.
Kateri prebivalci bodo najprej cepljeni?
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se