Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dan duševnega zdravja v ZD Črnomelj


dr. Tanja Ravnjak, univ. dipl. psih.
18. 10. 2013, 12.50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dusevno_zdravje_001.jpg
Arhiv Lokalno.si

Duševne motnje spadajo med deset poglavitnih vzrokov oviranosti v svetu s hudimi družbenimi in gospodarskimi posledicami za posameznike, družine in skupnosti. Najpogostejše duševne motnje so stresne motnje, anksiozne motnje, depresije in somatoformne motnje. Večina duševnih motenj se pojavi že v otroštvu. Polovica ljudi, ki ima duševne motnje v odraslosti, ima te motnje že do 20. leta. Duševno zdravje v otroštvu tako predstavlja temelj duševnega zdravja v odrasli dobi.

Osebe z duševnimi motnjami in njihovi bližnji so pogosto deležni diskriminacije, izključenosti in nespoštovanja temeljnih človekovih pravic. Stigma negativno vpliva tudi na dostopnost oz. potek zdravstvene obravnave. Promocija duševnega zdravja in zgodnje prepoznavanje duševnih motenj oz. zgodnja zdravstvena obravnava lahko bistveno izboljšajo prognozo, kar je bil tudi namen naše zdravstveno-vzgojne stojnice.

8. in 9. oktobra 2013 je stojnico v ZD Črnomelj obiskovalo 70 ljudi, različne starosti. Ob stojnici so se učili: kako prepoznati duševno stisko pri sebi in kako pristopiti k reševanju težav. Cilj je bil približati pomen zgodnje obravnave duševnih težav, varovalnih dejavnikov ter mrežo strokovne pomoči, ki je dostopna na področju Bele krajine. Izvedba dogodka je potekala v sodelovanju Ozaro Slovenija, nacionalnim združenjem za kakovost življenja, enoto Črnomelj.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.