Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Znano število odvisnikov od najrazličnejših drog razkriva le vrh ledene gore


Štajerski Tednik
26. 4. 2020, 21.41
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Znani so podatki o številu odvisnikov, ki so vključeni v zdravljenje odvisnosti v centrih za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti. „V letu 2018 je bilo vključenih 245 oseb iz podravske regije. Za leto 2019 še nimamo podatkov, bodo pa zanimivi, ker se je odprl nov center na Ptuju. V juliju 2019 naj bi oskrbovali že 51 oseb,” je dejal Milan Krek iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NiJZ).

1587649359_droga2.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

V Sloveniji se register odvisnih oseb ne vodi, zato o realnem številu uporabnikov nedovoljenih drog ne moremo govoriti. „Okoli 20.000 odvisnikov na letni ravni išče pomoč v različnih programih na področju drog. Kar pa zopet ne pomeni, da je v Sloveniji toliko odvisnih. Mnogi odvisniki ne iščejo pomoči, ker se bojijo izgubiti službo ali se zameriti svojcem, prijateljem in izgubiti svoj ugled v družbi, ki danes vsekakor veliko pomeni,” je pojasnil Krek. Ne glede na nedosegljivost podatka o številu odvisnih oseb pa podatki razkrivajo, da je daleč najbolj razširjena droga konoplja. S to drogo se posamezniki srečajo že zelo zgodaj.

Do konoplje v naslednjih 24 urah

O tem naj bi bilo po podatkih NiJZ prepričanih kar 62 % 17-letnikov in skoraj polovica 15-letnikov.V primeru, da to resnično drži, nas ne smejo čuditi ugotovitve raziskave iz leta 2018, da je skoraj vsak drugi 17-letnik konopljo tudi že poskusil. Med 15-letniki je delež nižji, konopljo naj bi že užil vsak peti. “Kar se tiče trendov na daljše obdobje, sta raziskavi iz leta 2014 in leta 2018 razkrili pomembno razliko. Med tema dvema letoma se je pomembno zvišal delež deklet, ki poročajo o uporabi konoplje v zadnjih 30 dneh,“ je še dodal Krek.

Radovednost je tista, ki mlade vodi v eksperimentiranje in uporabo dovoljenih kakor tudi nedovoljenih drog. Alkohol in konoplja sicer ob eksperimentiranju neposredno še ne vodita v odvisnost, vendar se je izkazalo, da približno 10 % posameznikov, ki redno uživajo alkohol ali konopljo, slej kot prej poseže tudi po drugih drogah. Podrobneje je o tem spregovorila Renata Štopfer iz društva Ars Vitae, ki se ukvarja tudi s pomočjo odvisnikom in njihovim svojcem.

Droge škodijo razvoju možganov

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.