Z ograjo proti vdoru okuženih divjih prašičev iz Madžarske
V boju proti afriški prašičji kugi, ki je pred pragom Slovenije, saj sosednja Madžarska dnevno beleži nove izbruhe pri divjih prašičih, so izredno pomembni preventivni ukrepi rejcev. Vendar pa je vprašanje, ali bodo zadostovali. Ker se bolezen prenaša z divjih na domače prašiče, so po besedah predsednika Slovenske zveze prašičerejcev Alojza Varge rejci na kmetijsko ministrstvo poslali apel, da bi na mejo postavili ograjo, a odgovora še niso dobili.

Afriška prašičja kuga, ki prizadene divje in domače prašiče, je namreč izredno nalezljiva, zanjo pa ni cepiva. Prašičereja v Sloveniji je občutljiva panoga, pojav afriške prašičje kuge pri domačih prašičih bi lahko resno zamajal temelje tej dejavnosti.
Učinkovit boj se lahko doseže s preventivnimi ukrepi, da so rejci pozorni na zdravstveno stanje živali in o tem pravočasno obvestijo veterinarja ter da izvajajo biovarnostne ukrepe, kot so denimo prepoved vstopa nepooblaščenim osebam, ustrezno ravnanje s krmo in uporaba zaščitne obleke, je pojasnil generalni direktor uprave za varno hrano Matjaž Guček.
Predsednik Slovenske zveze prašičerejcev Alojz Varga je izpostavil, da so rejci zelo dobro informirani o nevarnosti širjenja bolezni, a da bi bilo zaradi varnosti dobro postaviti ograjo na mejo. Ko je enkrat bolezen v čredi, sledijo namreč drastični ukrepi, obnova po bolezni pa je počasna. Po mnenju poznavalcev bi vdor afriške prašičje kuge v slovensko rejo pomenil celo bankrot za rejce domačih prašičev.
Vsak posameznik, ki morebiti naleti na mrtvega divjega prašiča, naj to takoj javi pristojni lovski službi ali na intervencijsko številko, saj je kadaver lahko izvor okužbe.
Prenos bolezni tudi s suhomesnatimi izdelki in klavnimi odpadki
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se