Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Svetovni dan zdravja – Depresija


Pripravila: Mateja Korene, dipl. m. s. ZDRAVSTVENO VZGOJNI CENTER ZD Novo mesto
7. 4. 2017, 10.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzz.jpg
Najpogostejši znaki depresije

##IMAGE-3913628##

Svetovna zdravstvena organizacija nas spodbuja, da odkrito spregovorimo o bolezni, s katero se sooča preko 100 milijonov ljudi po vsem svetu. Število obolelih z depresijo z leti narašča. V povprečju depresija prizadene več odraslih žensk kot moških, zaznamo jo lahko pa že tudi pri mladostnikih in celo otrocih. Pozabiti pa ne smemo na občutljivo obdobje s katerim se srečujejo ženske po porodu, tako imenovano poporodno depresijo.

Depresija je dandanes zelo pogosta čustvena motnja. Kadar govorimo o depresiji, govorimo o bolezni oziroma motnji, katera prizadene človeka kot celoto. Prizadeto je njegovo razpoloženje, vedenje, počutje, mišljenje in nenazadnje tudi njegovo telo. Depresija ni le neko prehodno obdobje, slaba volja osebe oziroma žalostno razpoloženje. Ravno tako ni posledica trenutka šibkosti te osebe. Ljudje, ki zbolijo za depresijo sami sebe ne morejo prisiliti v boljše počutje.

Depresija pa ne prizadene samo posameznika, pri katerem se je ta motnja razvila, ampak tudi njegove svojce. Z osebo, katera se bojuje z depresijo težje komuniciramo, vendar ravno pogovor s to osebo je tisti, ki nam v veliki meri pripomore za ustrezno zdravljenje. Pomembno je, da nam oseba razkrije vse svoje težave, tudi tiste za katere meni, da so nepomembne. Depresivno osebo moramo spodbujati k dejavnostim, za katere vemo, da so ga nekoč veselile, vendar ne zahtevamo od njega preveč, saj se lahko ob prevelikih zahtevah povečajo občutki neuspešnosti. Kadar pripoveduje, da nima trdne volje, toži o bolečinah mu moramo verjeti in nikakor ne prepričevati v nasprotno. Priskočimo mu na pomoč tako, da bo svojo pozornost usmeril k prijetnejšim in tudi spodbudnejšim temam. Pogovor in pozorno poslušanje tako odtehtajo največ.

ZNAKI DEPRESIJE

Simptomi in znaki depresije se med seboj prepletajo in niso nujni, da se pojavijo pri vsakem posamezniku. Skoraj nikoli niso izraženi vsi znaki hkrati. Najmočnejše izraženi in hkrati najbolj moteči so ravno različni telesni znaki, kot je bolečina.

VZROKI DEPRESIJE

Na razvoj depresije lahko vpliva več različnih dejavnikov, tako življenjske okoliščine posameznika, kot tudi njegove pridobljene oziroma prirojene lastnosti. Za nastanek depresije pa imajo pomembno vlogo tudi človekove osebnostne lastnosti. Tisti, ki so nezaupljivi ali pa so bolj pesimistični, so precej bolj ranljivi.

Vzrok za nastanek depresije so lahko tudi različne življenjske obremenitve, kot na primer kronična bolezen, težave družinskih in medosebnih odnosov, denarne težave. Lahko pa je vzrok nastanka tudi nenaden dogodek, kateri nam korenito spremeni življenje, kot primer izguba ljubljene osebe, upokojitev, izguba službe….

ZDRAVLJENJE

Za uspešno zdravljenje depresije veliko pripomore posameznik sam, ravno tako njegovi svojci. Na voljo pa imamo tudi učinkovita in varna zdravila, ki pa včasih niso dovolj. Zgodaj prepoznana in tako ustrezno zdravljena depresija je ozdravljiva bolezen oziroma motnja.

V Zdravstvenem domu Novo mesto v zdravstveno vzgojnem centru izvajamo psihoedukativno delavnico Podpora pri spoprijemanju z depresijo, katera je namenjena posameznikom z depresijo in njihovim svojcem. Na delavnicah se udeleženci seznanijo z značilnostmi svoje bolezni in se naučijo kako sami izboljšajo svoje počutje in preprečijo, da bi se bolezen ponovila.

Vir: povzeto po Drnovšek in Tavčar, 2005, Ljubljana


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.