Perutnina mora biti še vedno zaprta
V Sloveniji je bila 5. januarja letos, prvič po letu 2006, potrjena visoko patogena aviarna influenca (HPAI) pri prostoživečih pticah, in sicer podtip H5N8, ki se širi po Evropi, tako pri prostoživečih pticah (predvsem vodnih) kot pri perutnini. Poleg tega podtipa pa se v Evropi pojavlja tudi HPAI podtipa H5N5, ki smo ga v Sloveniji ugotovili 27. januarja letos pri labodih.

Letos so veterinarji potrdili virus ptičje gripe pri večjem številu ptic kot leta 2006. "Upamo, da se bo situacija umirila z nastopom toplejšega vremena, saj so virusi aviarne influence v okolju slabše obstojni pri višjih temperaturah," je pojasnila vodja Nacionalnega referenčnega laboratorija za aviarno influenco Brigita Slavec.
»Glede na to, da se primeri bolezni še vedno pojavljajo, ponovno opozarjamo ljudi, ki se gibajo na območjih, kjer se zadržujejo prostoživeče vodne ptice in še posebej na območjih, kjer je bil virus potrjen, da lahko s čevlji, obleko ali prevoznimi sredstvi prenesejo virus na domačo perutnino ali ptice v ujetništvu, za katere je virus H5N8 zelo nevaren. Zaradi tega je pomembno, da imetniki perutnine dosledno upoštevajo sklepe državnega središča za nadzor bolezni ter zadržujejo, krmijo in napajajo perutnino v zaprtih prostorih oziroma tako, da ne pride do stika s prostoživečimi pticami,« opozarjajo v Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin RS.
Veterinarji še vedno na terenu
Ptičja gripa med perutnino v Hrvaški, le 18 kilometrov od slovenske meje
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se