Rak kože: tihi sovražnik, ki ga v 99 % primerov lahko premagamo
Rak kože spada med najnevarnejše tumorje, vendar ga lahko v 99 % primerov učinkovito pozdravimo, če ga le odkrijemo pravočasno.

Kožni rak je najpogostejši rak pri ljudeh. Delimo ga na melanomskega in nemelanomskega. V Sloveniji je leta 2018 za kožnim rakom (nemelanomski) zbolelo 3.604 ljudi. Maligni melanom pomeni približno 15 % vseh kožnih rakov, odgovoren pa je za več kot 90 % vseh smrti zaradi kožnega raka. Melanom ne spada med najpogostejše vrste raka, se pa njegova incidenca viša najhitreje med vsemi raki.
Za kožnim melanomom letno v Sloveniji zboli približno 600 ljudi.
Nevarnostni dejavniki za nastanek melanoma so: pozitivna družinska anamneza (več sorodnikov zbolelo za melanomom), večje število pigmentnih znamenj (več kot 50); netipična znamenja, velika več kot 6 mm, z nepravilnimi robovi in neenakomerno pigmentacijo; prirojena (kongenitalna) znamenja; preboleli melanom; izpostavljenost UV-žarkom, predvsem žarkom UV-B, posebno nevarne so občasna intenzivna izpostavljenost (na primer intenzivno sončenje med dopustom) ter sončne opekline; starost; rasa in kožni tip, saj se melanom pojavlja predvsem pri belcih in večinoma pri ljudeh svetlih kožnih tipov; spol, saj se pogosteje pojavlja pri moških; Xeroderma pigmentosa, ki je redka dedna bolezen.

Pred nekaj leti je kozmetično podjetje LaRoche-Posay pripravilo projekt Reši svojo kožo: #SaveYourSkin, ki ga je podprlo tudi Združenje slovenskih dermatovenerologov, podpredsednik združenja, prof. dr. Igor Bartenjev, dr. med., spec. derm., pa je dejal:
»Združenje slovenskih dermatovenerologov si prizadeva za ohranjanje in napredek stroke. Že leta sodelujemo v Evropskem projektu Euromelanoma day, ki je namenjen predvsem ozaveščanju ljudi, še zlasti pa ogroženih skupin prebivalstva.
Podpiramo različne aktivnosti, ki jih organizirajo organizacije in posamezniki, in so komplementarne z našimi temeljnimi usmeritvami in prizadevanji. Projekt #SaveYourSkin bo dodatno okrepil naša prizadevanja v okviru meseca preventive melanoma, zato smo zelo veseli sodelovanja.«
Rešite svojo kožo
Podatki Svetovne zdravstvene organizacije kažejo, da je maligni melanom razlog za kar tretjino vseh novih primerov raka, kar je skrb vzbujajoče. Za kožnim melanomom pa letno v Sloveniji zboli približno 700 oseb.
Čeprav pomeni le 3 % vseh kožnih rakov, je prav ta melanom tisti, ki povzroči največ smrti. V svetu velja tudi za obliko raka, ki je najpogostejša v starostni skupini od 20 do 30 let in povzroči največ smrti med ženskami, starimi od 25 do 30 let.

Velika večina znamenj na koži ni nevarnih, obstaja pa možnost, da se iz nekaterih razvije kožni rak. Ta lahko nastane tudi na novo, torej na mestu, kjer ni bilo obstoječega znamenja. Melanom se v približno tretjini primerov razvije iz pigmentnega znamenja, večinoma pa vznikne na novo.
Pojavi se lahko pri vsakomer, še zlasti pa so zanj dovzetne osebe z zelo svetlo poltjo, številnimi pigmentnimi znamenji, tisti, ki jih je sonce v preteklosti večkrat opeklo, in tudi tisti z ožjim sorodnikom, ki je zbolel za melanomom.
Zdravnik dermatolog, ki pozna vse oblike nenevarnih znamenj in tudi oblike kožnega raka, ima na voljo preiskovalne metode, ki omogočijo pravočasno postavitev pravilne diagnoze.
Preberite tudi:
- Prikrit vpliv sonca na prezgodnje staranje kože
- To so najpogostejši vzroki za poškodovano kožno bariero
- V Sloveniji vse več obolelih za rakom, a tudi vse več preživelih
Redni pregledi so odločilni: melanom lahko pozdravimo, če ga le odkrijemo pravočasno
Če melanom odkrijemo zgodaj, je ozdravljiv s preprosto operacijo, saj statistike kažejo, da je kožni rak ozdravljiv v 99 % primerov, če ga odkrijemo pravočasno. Če ga ne opazimo in ne zdravimo, bo sčasoma zaseval v druge organe in žal povzročil smrt. Za zmanjšanje umrljivosti je zato najpomembnejše njegovo zgodnje odkrivanje.

In prav zato Združenje slovenskih dermatovenerologov in prof. dr. Igor Bartenjev poudarjajo pomembnost rednega pregledovanja in samopregledovanja kožnih znamenj: »Zavedati se moramo, da je melanom tumor, katerega pojavnost narašča najhitreje med vsemi raki človeškega telesa. Po drugi strani pa je melanom, če ga odkrijemo pravočasno, povsem ozdravljiv!
Pomembno je torej, da ga odkrijemo in zdravimo zgodaj, ko je še omejen na zgornje plasti kože. Vemo tudi, da se velika večina melanomov razvije v koži in koža je za pregledovanje zelo dostopna. Dermatološki pregled je torej temelj za pravočasno odkritje melanoma! Ob tem pa je treba poudariti tudi samopregledovanje, saj v razvitih družbah, kjer je ozaveščenost prebivalstva visoka, veliko število ljudi samo odkrije sumljivo spremembo na koži.«
Za ohranjanje zdrave in negovane kože, izpostavljene soncu, je treba upoštevati 5 zlatih pravil:
- Izogibajte se soncu med 11. in 16. uro, ko so UV-žarki najmočnejši.
- Pri prvem sončenju uporabite višji ZF in postopoma nižjega. Koža bo porjavela tudi ob uporabi višje zaščite pred soncem.
- Nanesite na kožo zadostno količino izdelka za zaščito pred soncem (približno 2 mg kreme za sončenje na cm2 površine kože).
- Nanos ponovite vsaki 2 uri in vedno po kopanju, potenju in otiranju z brisačo.
- Navlažite in negujte kožo tudi po sončenju.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se