Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Klopi: Okužiš se lahko tudi s pitjem mleka


STA
10. 5. 2013, 08.40
Posodobljeno
11. 05. 2013 · 08:30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cepljenje_tjg.jpg
T. J. G, arhiv DL
ilustrativna fotografija (Foto: T. J. G, arhiv DL)

##IMAGE-3374675##

Za klopnim meningitisom ljudje ponavadi zbolijo zaradi ugriza okuženega klopa. Na Zavodu za zdravstveno varstvo Ravne pa opozarjajo, da lahko za to nevarno boleznijo zbolijo ljudje tudi na druge načine. Na Koroškem je bil aprila lani prvič odkrit in dokazan primer izbruha okužbe s klopnim meningoencefalitisom tudi s pitjem surovega kozjega mleka.

Okužile so se štiri osebe, ki so na koroški kmetiji pile surovo, neprekuhano kozje mleko. V obdobju dveh dni po zaužitju surovega kozjega mleka so se pri treh osebah razvili klinični znaki akutne vročinske bolezni. Pri dveh osebah se je razvil tipičen potek bolezni z dvema fazama, bolnika sta poiskala zdravniško pomoč, eden je bil tudi hospitaliziran. Tretja oseba je zbolela z enako klinično sliko, vendar ni razvila druge meningealne faze bolezni, četrta oseba pa ni zbolela, ker se je pred leti cepila.

Z virusom klopnega meningoencefalitisa se lahko okužijo tudi domače živali, na primer koze, ovce in krave. Okužene živali sicer niso naravni gostitelji virusa, kljub temu pa okužena žival izloča virus v svojem mleku. Tako se lahko posredno, z zaužitjem nepasteriziranega mleka in mlečnih izdelkov, okužijo tudi ljudje.

Strokovnjaki zato opozarjajo na previdnost pri uživanju surovega mleka in mlečnih izdelkov, obenem pa tudi na pravočasno zaščito s cepljenjem pred to nevarno boleznijo.

Učinkovito zaščito predstavlja prav cepljenje, ki ga strokovnjaki priporočajo vsem osebam od enega leta starosti naprej. Potrebno je prejetje treh odmerkov cepiva, pri čemer drugi odmerek sledi prvemu v obdobju enega meseca, tretji odmerek pa osebe prejmejo čez šest do 12 mesecev. Poživitveni odmerki so potrebni čez tri leta, kasneje pa na pet let, da se ohrani ustrezen nivo zaščite.

Slovenija glede na verjetnost okužbe s klopnim meningoencefalitisom sodi v sam vrh evropskih držav, precepljenost prebivalstava pa je kljub temu nizka in znaša manj kot petnajst odstotkov, so opozorili na včerajšnji novinarski konferenci Zavoda za zdravstveno varstvo Ravne.

Med najbolj ogrožena območja zaradi okuženosti klopov sodijo Koroška, Gorenjska in osrednja Slovenija. V Sloveniji za klopnim meningoencefalitisom letno zboli približno 300 oseb.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.