Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ekskurzija revmatikov v Dobrno polna lepih doživetij


H. M.
12. 11. 2013, 13.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dobrna_eks_26_10_13_002.jpg
Arhiv Lokalno.si
Dobrna-eks.26.10.13 002
dobrna_eks_26_10_13_150.jpg
Arhiv Lokalno.si

Po programu je podružnica revmatikov Dolenjske in Bele krajine pod prizadevnim vodstvom našega vodja Andreja Gregorčiča zadnjo oktobrsko soboto organizirala ekskurzijo v toplice Dobrna, ki sodijo med najstarejša zdravilišča pri nas. Avtobus je zjutraj odpeljal iz Črnomlja, med vožnjo smo se jim pridružili še člani v Novem mestu in Trebnjem. Zbralo se nas je 41.

Naš cilj je bil Terme Dobrna. Pred hotelom Vita nas je sprejela animatorka. Po pozdravu nas je seznanila z zdraviliščem, s termalno vodo in zdravljenjem. Z veseljem smo se odpravili v bazen in uživali v plavanju, saj termalna voda v Dobrni velja za idealno sredstvo pri zdravljenju revmatičnih in revmatizmu sorodnih obolenj. Po kopanju smo imeli odlično kosilo, ki se nam je zelo prileglo.

Po kosilu smo se pod vodstvom voditelja sprehodili po parku in si ogledali Zdraviliški dom. Voditelj nas je seznanil z znamenitostmi Dobrne. Uživali smo v sprehodu skozi dobrnski park, v katerem je raznoliko rastje, predvsem drevesa. Občudovali smo jesenske barve divjega kostanja, jesenolistnega javorja, breze, platane, topola … Pot nas je vodila tudi v Zdraviliški dom, kjer je osrednji termalni vrelec z zdravilno termalno vodo in kopališče. Od hotela Vita je oddaljen približno 300 metrov. Marmorne kopeli so prava posebnost ne le v Sloveniji, tudi v svetu, saj voda kroži in vedno znova prinaša telesu sveži kisik in zdravilne učinke. Srce Dobrne je termalni vrelec, ki se nahaja v srednjem delu Zdraviliškega doma. Vrelec ima izredne fizikalno-kemijske lastnosti, zaradi katerih ga lahko uporabljamo za zdravljenje mnogih obolenj.

Po sprehodu po parku in ogledu zdravilišča smo se napotili v Hišo kulturne dediščine – zbirko Polenek. V topliškem kozolcu – nekdanjem gospodarskem poslopju Term Dobrna kraljuje prava etnološka zakladnica, pestra zbirka predmetov, ob katerih se nam pred očmi odvijajo prizori iz življenja in dela naših prednikov. Z zbirateljstvom se ukvarja domačin Jože Polenek okoli petnajst let in v tem času je zbral več tisoč predmetov iz vse Slovenije. Sprehodili smo se po prostoru in občudovali urejeno zbirko predmetov, kjer so razstavljena orodja domačih obrti, kot so čevljarstvo, krojaštvo, mlinarstvo, krovstvo, žganjekuha, kovaštvo, čebelarstvo in drugo. Za nekaj trenutkov smo se lahko preselili v meščansko kuhinjo, črno kuhinjo, kmečko hišo z nabožnimi slikami, domačo kmečko izbo ali štiblc. V zgodovino so nas popeljali še šolski kotiček s tablicami za pisanje in prvo slovensko čitanko, otroški kotiček, frizerski salon, fotografski kotiček in glasbeni kotiček z instrumenti starinske vrednosti in najstarejšo dobrnsko narodno nošo. Ob starih uniformah smo nostalgično odpotovali v čase nekdanje Jugoslavije. Ob vsem tem, kar smo videli, smo si bili enotni, da je zbirka resnično vredna ogleda. V Jožefovem hramu pod kozolcem smo se posladkali še s pečenim in kuhanim kostanjem ter se okrepčali s pijačo.

Pred odhodom domov smo naredili še skupinsko fotografijo, ki nas bo spominjala na jesensko ekskurzijo po Dobrni. Revmatiki podružnice Dolenjske in Bele krajine smo preživeli prijetno in bogato oktobrsko soboto, kjer smo združili prijetno s koristnim.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.