Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

DL: Ko bolezen skali družinsko srečo


M. Bezek-Jakše
22. 2. 2013, 08.00
Posodobljeno
03. 03. 2013 · 10:16
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

koncert.jpg

##IMAGE-3382867##

Na začetku leta navadno zaželimo veliko sreče in zdravja. A mnogi porečejo, da bodo srečni, če bodo zdravi. Kaj pomeni biti zdrav in kako hudo je, ko se nad družino spravi bolezen, še kako dobro vedo v petčlanski Matekovičevi družini iz Radovice pri Metliki.

Kot je povedala mama dveh srednješolcev in prvošolčka, so bili do pred nekaj leti povprečna družina. Čeprav si niso ničesar privoščili, saj so vse vlagali v novi dom, so bili srečni. A pred slabimi tremi leti je družino prvič udarilo. Mati je po dobrih 17 letih delovne dobe ostala brez službe, saj je šlo podjetje v likvidacijo. Pisala je prošnje, toda brez uspeha. Zavedala se je, da bo težko dobila delo, saj je delala kot šivilja, prav tekstilne tovarne pa so v Metliki zapirale vrata kot po tekočem traku. Saj je bilo dela doma glede na to, da obdelujejo tudi zemljo, veliko, vendar pa bi se družina veliko lažje prebijala skozi življenje z dvema plačama.

A kot da ne bi bilo dovolj že, da je mama v začetku leta 2010 ostala brez službe, je konec istega leta hudo zbolel še najstarejši sin, ki je takrat obiskoval prvi letnik tehniške gimnazije v Novem mestu. »Komaj v srednjo šolo, je nekega dne prišel domov z otečenim licem. Rekel je, da ga je zadela žoga. A žal ni bila kriva žoga. Odkrili so mu namreč rakav tumor med obraznimi kostmi, ki se je že začel zajedati v kost. Ker kemoterapije niso pomagale, so ga aprila 2011 operirali. Odrezali so mu del obrazne kosti in jo nadomestili s kostjo, ki so mu jo vzeli iz noge. Nato so sledile kemoterapije in obsevanja. Sedaj izvidi kažejo, da je zdravljenje uspešno in tudi sinovo počutje je dobro,« z olajšanjem povedo starši.

Kljub bolezni je fant uspešno končal prvi letnik, drugega je, četudi je bil večkrat odsoten, zaključil z odličnim uspehom, sedaj pa obiskuje tretjega. Je tudi Zoisov štipendist, a so mu, kot potoži mama, štipendijo znižali. Kolikokrat je bil fant na poti od doma do Ljubljane, kamor je poleg operacij hodil tudi na terapije in preglede, pove tudi to, da je oče, ki ga je skoraj vsak dan vozil v Ljubljano, v poldrugem letu naredil 40.000 kilometrov. A zdravljenje še ni končano. Prav danes je spet odšel v Ljubljano, saj ga jutri čaka eden od operativnih posegov. Urediti mu morajo še čeljust, zobe in simetrijo obraza.

PO SINU ZBOLELA ŠE MAMA

A kot da še ne bi bilo dovolj, je novembra 2011, natanko leto potem, ko so odkrili raka pri sinu, zbolela še mama. »Imela sem glavobole in probleme z očmi. Odkrili so mi štiri tumorje v glavi, a so zdravniki presodili, da bi lahko imela posledice, če bi me operirali. Analiza odvzetega vzorca enega od tumorjev je pokazala, da ne gre za rakavo obolenje. Tako so me zgolj obsevali, saj so zdravniki menili, da naj bi obsevanje zamorilo tumorje,« pove Matekovičeva, ki je konec prejšnjega leta zaključila obsevanja.

In tako kot pred tem že sina, je sedaj Matekovič vozil na obsevanja v Ljubljano še ženo. Tokrat je prevozil 5.000 kilometrov, vse vožnje pa je opravljal poleg službe. Kakšni so oziroma bodo učinki obsevanja, pa bo Matekovičeva izvedela februarja, ko bo imela pregled. Kot rečeno, sina čaka še nekaj operativnih posegov in pregledov. A mama se boji, da tudi njeno zdravljenje še ni končano. Še vedno ima namreč glavobole.

Družini želijo vsaj nekoliko olajšati socialne težave tudi na metliškem območnem združenju Rdečega križa. Doslej so z izkupičkom od vstopnic za dobrodelni koncert z naslovom Stopimo skupaj in z donatorskimi sredstvi pomagali že mnogim družinam, kjer imajo poleg drugih problemov tudi zdravstvene težave. Denar pa so namenili tudi za druge programe, v okviru katerih so pomagali občanom.

Letošnji že enajsti koncert, ki bo v športni dvorani pri metliški osnovni šoli v petek, 22. februarja, ob 19. uri, bo namenjen omenjeni družini iz okolice Metlike.

»Zavedamo se, da kljub naši pomoči še vedno veliko breme ostaja na ramenih družin. Dajemo pa pomembno sporočilo, da so ljudje kljub težkim časom še vedno pripravljeni pomagati. Še toliko bolj, ker vedo, da pomoč pride v prave roke,« pove sekretarka na območnem združenju Rdečega križa Metlika Zalka Klemenčič.

Vsi, ki bi želeli pomagati družini, pa lahko denarne prispevke nakažejo tudi na poslovni račun OZ RK Metlika pri NLB Metlika številka 02994 0019199751, s pripisom »družina«.

Članek je bil objavljen v 2. številki Dolenjskega lista 10. januarja 2013.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.