Danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku v otroštvu
Najpogostejši rak v otroštvu je levkemija, velikokrat je zato edina možnost preživetja presaditev krvotvornih matičnih celic.

Levkemija predstavlja, po podatkih Ustanove za pomoč otroku z rakom, tretjino vseh oblik raka pri otrocih, večinoma imajo ti akutno obliko, kar pomeni, da se bolezen pojavi hitro, dober pa je tudi odziv na zdravljenje. V 80 odstotkih gre za akutno limfoblastno levkemijo (ALL), kakor še navajajo v ustanovi, v ostalih primerih pa gre za akutno mieloblastno levkemijo (AML). Z ustreznim zdravljenjem se bolezen pozdravi, če pa se ponovi, se to po navadi zgodi v prvih dveh letih po koncu zdravljenja.
Poleg levkemije otroci zbolevajo še za drugimi vrstami tumorjev, ki jih zdravijo oziroma odpravljajo tudi s kemoterapijami, operacijami, obsevalnimi zdravljenji, komplementarnimi in alternativnimi zdravljenji ter s presaditvijo kostnega mozga, pri čemer je lahko dajalec brat ali sestra ali pa z bolnikovim tkivom ujemajoči se posameznik. Potencialnih darovalcev je v svetovnem registru sicer več kot 27 milijonov.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se