Dan slovenskih lekarn: Zdravila niso bonbončki!


Zaposleni v lekarnah so včeraj že četrtič obeležili svoj dan. Dan slovenskih lekarn imajo na dan, ko godujeta Kozma in Damijan, ki sta zavetnika farmacevtov. Sicer pa je letošnji slogan Dneva slovenskih lekarn 'Zdravila in otroci'.
Magistra farmacije v Dolenjskih lekarnah Miroslava Abazovič je povedala, da so se tako odločili zato, ker so otroci naše največje bogastvo in ker otroci tudi zbolijo in jim zdravniki predpišejo kar precej zdravil, še posebej antibiotikov. Starši pa kot starši radi pozabimo, da ni dovolj, da otroku predpisana zdravila damo, moramo ga tudi informirati, zakaj mora dobiti določeno zdravilo, koliko časa ga bo moral jemati, kako ga mora vzeti in seveda kakšen odmerek. Ko se naš mali bolnik počuti bolje, to ni znamenje, da je ozdravel. Zdravila je treba jemati toliko časa, kolikor sta ga določila zdravnik ali farmacevt, opozarja Abazovičeva.
Magistra je v nadaljevanju še poudarila, da nikakor ne smemo dajati otrokom zdravil, ki jih imamo doma in še posebej ne zdravil, ki so sicer namenjena starejšim. Prevečkrat se še dogaja, da starši sami ''postavimo diagnozo'' in potem potem si rečemo: ''Podobno je bilo z menoj pred mesecem. Še sreča, da je nekaj tablet ostalo. Ker je še otrok, bo polovica zadoščala.« Napaka! Nikoli, zapomnite si, res nikoli ne smete dajati otroku zdravil, ki so bila namenjena nekomu drugemu, in nikoli (tudi to se dogaja) si ne sposojajte zdravil pri sosedih. Če sami presodite, da ne gre za hudo obolenje, se posvetujte s farmacevtom. Miroslava Abazovič pravi, da starši še vedno premalo sprašujejo, in zagotavlja, da so tako ona kot njene kolegice in kolegi veseli vsakega vprašanja. »Bolje je vprašati več kot premalo,« je poudarila sogovornica.
Razsvetlila nas je tudi z načinom dajanja zdravil otrokom. Ne smemo jih zavajati, da bodo dobili »bonbonček«. To zdravila namreč niso. Treba jim je razložiti, da gre za zdravila, ki mu bodo pomagala.
Če otrok zdravilo kljub razlagi zavrača, mu ga moramo dati skozi igro. »Dragi starši, ne postanite takoj nervozni; gre za vašega otroka in njegovo zdravje. Za koga si boste vzeli več časa, če ne ravno zanj?« Tudi z vitamini ne gre pretiravati. Otrokom jih dajemo samo takrat, ko mu jih primanjkuje. Pozorni morate biti še na zeliščne pripravke - niso vsi za male nadebudneže!
Skoraj da ni stanovanja, kjer se ne bi našla zdravila, ki so bila nekoč predpisana in so ostala. Ne smejo se uporabljati, opozarjajo farmacevti. Ker še ni zakona, kdo naj prevzema takšna zdravila, je trenutno edina prava pot na komunalo, ne pa v vrečko in skupaj z drugimi smetmi v kanto. Lahko pa jih , če so še v originalni embalaži, prinesete tudi v lekarno in vprašate.
Vse kar ste prebrali, boste verjetno kmalu pozabili. Nikakor pa ne smete pozabiti, da vedno, kadar gre za zdravila, vprašajte - zdravnika ali farmacevta. Mnogim nevšečnostim se boste izognili.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Pogovor z Miroslavo Abazovič iz Dolenjskih lekarn