Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Kaj je anksioznost in kako si pomagati?


Tina Lucu/Revija Liza Maja
5. 5. 2025, 15.11
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Anksioznost je čustveno stanje, ki ga zaznamujejo neprijetnost, občutki strahu in živčna napetost.

anksioznost
Profimedia
Po podatkih številnih študij naj bi za anksioznimi motnjami trpelo okrog 10 odstotkov ljudi po svetu.

Anksioznost sama po sebi ni bolezen. Je povsem naraven odziv, ki je tako kot stres ključnega pomena za naše preživetje v primerih, ko nam preti nevarnost iz okolja.

Vas nenehno prevevajo skrbi? Ne morete najti miru? Ponoči ne spite? Ob napadu anksioznosti si pomagajte s spodnjimi nasveti.

1. Zorni kot

»Kako lahko na svojo situacijo pogledam z drugega zornega kota?« To se vprašajte vsakič, ko začenjate čutiti pritisk, in potem usmerite pozornost na iskanje rešitve.

2. Gibanje

Pojdite na 30-minutni sprehod, sami ali s štirinožnim prijateljem. Gibanje je čudovita terapija, zapustite pa tudi zaprt prostor in svojo »glavo«.

3. Voda

Pijte dovolj vode, ki odstranjuje toksine, izboljšuje delovanje možganov in jim dostavlja potrebne hranljive snovi.

anksioznost
Profimedia
Tesnobo pomagajo pregnati tudi zeliščni čaji šentjanževke, melise, baldrijana in zeleni čaj.

4. Stran z energijo

Vas je nekaj spravilo ob živce? Ko vam začne srce biti hitreje, naredite 10 sklec, 20 počepov, 15 poskokov ... Takšna hitra vadba vam pomaga sprostiti nakopičeno energijo in zatre nervoznost.

5. Dihanje

Dihajte. Pravilno dihanje skozi nos dela čudeže. Vdihnite in štejte do šest ter počasi izdihnite. Osredotočite se na pravilno dihanje s prepono.

6. Regulacija čustev

Naučite se prepoznavati in uravnavati svoja čustva. Ne bodite preveč impulzivni. Vzemite si čas in v miru razmislite o situaciji ter o informacijah, ki vas razburijo.

Preberite tudi:

7. Inspiracija

Pomislite, koga občudujete zaradi optimističnega pogleda na življenje. Kadar ste soočeni z izzivom, ki mu niste kos, se vprašajte, kako bi reagirala ta oseba. Anksioznost lahko vzbudi občutek izolacije ali hude osamljenosti, četudi ste obkroženi z ljudmi. Kadar ti ljudje niso sposobni proizvesti pozitivne energije, se spomnite na tiste, ki jo. Naj vas inspirirajo!

8. Produktivnost

Kadar vas skrbi priprava na določeno preizkušnjo, na primer na težek izpit ali zahteven projekt v službi, poskusite naslednjo tehniko: odmerite si 25 minut časa za študij, ki mu sledi obvezen 5-minutni odmor. Cikel ponovite štirikrat, nato pa si vzemite 15-20 minut odmora. Tako boste veliko bolj produktivni in pod manjšim stresom, kot če neprenehoma garate več ur zapored.

9. Smeh

Smejte se! Čim več. Še posebej v situacijah, ki se vam zdijo zoprne in resne ter vas navdajajo z nervozo in strahom - smeh vas bo vsaj delno razbremenil.

smeh, veselje, sreča
Profimedia
Smeh je eden najenostavnejših in najboljših načinov za zmanjševanje vsakdanjega stresa. Zmanjšuje namreč ravni kortizola, tako imenovanega stresnega hormona

10. Znanci in prijatelji

Z družbenih omrežij odstranite vse ljudi, ki so nesramni in negativni.

11. Prosti čas in načrtovanje aktivnosti

Ko imate proste dni, načrtujte zabavne aktivnosti. Preživljanje časa zunaj in druženje z ljudmi, ki vam že s samo prisotnostjo polepšajo dan in vas razveselijo, je zelo pomembno za zdravje.

Poleg tega pa je znanstveno dokazano, da načrtovanje izboljšuje razpoloženje ter vam daje dodaten občutek kontrole v časih, ko se vam zdi, da je nimate dovolj.

12. Branje

Namesto poročil ali prebiranja novic prek spleta vzemite v roke časopis. Ali knjigo. Tam vas ne bo nihče bombardiral z novicami, ki izzovejo strah, dvome in negativno mišljenje.

13. Čiščenje

Očistite stanovanje in se znebite vse nepotrebne krame. To bo blagodejno vplivalo tudi na vzpostavitev reda v glavi.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.