Kaj storiti, ko vaš najstnik vidi samo temo in obup
Starši pogosto ne vedo, kje začeti, ko mladostniki obupajo ali kako drugače kažejo simptome depresije.

Za mnoge so najstniška leta ena najbolj turbulentnih, živahnih in bolečih v našem življenju. Eksperimentiramo z najrazličnejšimi stvarmi, od frizur do zvez. Prijateljstva so rešilne bilke, ki pa so lahko na žalost šibke. Težko je in starši pogosto ne vedo, kje začeti, ko mladi obupajo ali imajo simptome depresije.
Delo z mladostniki, ki doživljajo brezup, je ena najdragocenejših in najtežavnejših izkušenj, ki sem jih imela kot terapevtka, ker je toliko na kocki. Kljub temu je izjemno lepo videti, kako mlada oseba, ki se je nekoč borila z obupom, spet zacveti, pravi psihoterapevtka Jana Gerlach.
Mladostniki, ki živijo z depresijo, se spopadajo z edinstvenimi izzivi v primerjavi z drugimi starostnimi skupinami. Medtem ko so odrasli morda imeli življenjske izkušnje, ki so vključevale številne vzpone in padce, se mladi z depresijo spopadajo prvič.
Teden se lahko zdi kot cela večnost. Naravno je, da se sprašujejo, ali se je sploh mogoče počutiti bolje. Medtem ko odrasli morda razmišljajo o prejšnjih težkih časih in o tem, zaradi česa so odporni, je najstnikom težje.
Mladost je tudi čas hitrega razvoja možganov, zlasti v predelih prefrontalnega korteksa, ki so ključni za sprejemanje odločitev. Nobena skrivnost ni, da so najstniki impulzivni. Zaradi kombinacije kratkoročne osredotočenosti in impulzivnosti mladostniki, ki doživljajo depresijo, delujejo še bolj v trenutku, zaradi česar je tragično dejstvo tudi, da je samomor med glavnimi vzroki smrti mladostnikov (Martinez-Ales et al., 2020), in od pandemije covida-19 je še slabše.
Simptomi brezupa in depresije pri mladostnikih lahko vključujejo negativne komentarje o sebi in svoji prihodnosti, umik v sobo, opuščanje dejavnosti, v katerih so včasih uživali, hitro hujšanje oziroma izgubo teže, spremembe vzorcev spanja in uživanje prepovedanih substanc.
Ponujamo pet nasvetov o tem, kako lahko odrasli vzbudijo upanje pri mladih, ki se trudijo videti možnost svetlejše prihodnosti.
Poslušaj, da razumeš
Mladim pogosto govorimo, kaj naj naredijo. Tudi vprašanje je neke vrste ukaz. Mladostniške glasove preglasijo odrasli, ki »vedo bolje« ali imajo sicer večjo moč od njih. Pri poslušanju, da bi razumeli, ne gre le za poslušanje v slabih dneh, ampak za to, da najstniku pokažete, da so njegove misli pomembne, ne da bi ga vnaprej zavrnili.
Spodbudite interese
Umik od dejavnosti, v katerih so uživali, lahko kaže na depresijo. Najstniki pogosto preizkušajo različne hobije, tudi če se z njimi ne bodo ukvarjali do konca življenja, so te radosti in dogodivščine bistvenega pomena za rast. Ko je najstnik depresiven, morajo včasih odrasli aktivno spodbuditi njegovo zanimanje. To lahko pomeni načrtovanje časa za skupno početje stvari, v katerih je najstnik užival v preteklosti.

Načrtujte bližnje stvari, ki se jih bodo veselili
Mladostniki so najbolj osredotočeni na naslednje dni. Načrtovati dopust čez nekaj mesecev morda za najstnika ne pomeni enakega veselja kot odraslega. Preverite, ali lahko svojemu najstniku pripravite malenkosti, ki ga bodo razveselile v naslednjem tednu. Lahko greste na sladoled, koncert, kino, izlet ... karkoli jih zanima. Čeprav se morda zdi malo, lahko pomeni veliko.
Pokažite svojemu najstniku, da mu zaupate
Kadar nam je mar, nas tudi skrbi, a najstniki so včasih vznemirjeni, ko odrasli izrazijo zaskrbljenost. Morda bodo manj zadržani, če jih odrasli prosijo za mnenje o nečem, kot je barva za barvanje stene, ali pokažejo zanimanje za umetniško delo, ki ga izdelujejo. Poiščite drobne stvari, da poudarite mladostnikove sposobnosti in pokažete, da ga poznate in prepoznate.
Poiščite pomoč za svojega mladostnika!
Če vaš najstnik kaže simptome depresije, je pomoč strokovnjaka za duševno zdravje nujna. Depresija je kompleksno biološko, psihološko in socialno stanje. Nihče ni kriv. Prijava na psihoterapijo in/ali obisk pri zdravniku lahko reši življenje najstnika, ki doživlja močno depresijo. Če mladostnik razmišlja o samomoru, je nujna takojšnja pomoč strokovnjaka za duševno zdravje.
Preberite tudi:
- Samopodoba v dobi Instagrama: Kdo si, ko ugasneš telefon?
- Težavni mladostniki: Najprej jih zavozimo, potem ne vemo, kam z njimi
- »Adolescenca« ni od včeraj
Katera situacija je nujna?
Nujna je vsaka situacija, v kateri menimo, da je naše zdravje ali življenje oziroma zdravje ali življenje naših bližnjih ali drugih ljudi neposredno ogroženo. V primeru samomorilnih misli, samopoškodbenih namenov ali dejanj, v primerih resnih groženj drugim, v primerih čustvenega ali telesnega nasilja, sumov na slabo ravnanje z otrokom ali mladostnikom ali izpostavljenosti hudim stresnim dogodkom – ukrepajmo takoj in poiščimo pomoč.
Do 18. leta starosti se v Sloveniji za pomoč obrnite na:
- Osebni pediater
- Podporne ambulante regionalnega Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov
- Dežurna pedopsihiatrična služba na varovanem oddelku za otroke in mladostnike
- Ob hudi duševni stiski ali če se soočimo z nasiljem zunaj delovnega časa, se vedno lahko obrnemo tudi na dežurno pedopsihiatrično službo na varovanem oddelku za otroke in mladostnike Univerzitetne psihiatrične klinike v Ljubljani, Grablovičeva 44a, 01/5874 955.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se