Rože in vrt
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Kreativna uporaba visokih gred


Špela Korinšek Kaurin
20. 4. 2025, 20.34
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Visoke grede lahko izvedemo v poljubnih oblikah in tudi nadvse kreativnih zasaditvah, zato imajo lahko neprecenljivo vlogo pri dodajanju estetske vrednosti našemu zelenemu raju. Poglejmo si nekaj idej, kako lahko visoko gredo iz »kište« spremenimo v pravo kraljico našega vrta.

Okvirji 6-maj21.jpg
shutterstock
Namesto pustega zelenjavnega kotička lahko vaš vrt dopolnjuje čudovita kreacija iz visokih gred, v katerih raste pravo bogastvo vitaminov. Se tudi vam zdi, da taka oblika prav magnetno vabi, da se sprehodimo med gredami in napasemo svoje čute v obilju naših zelenih ljubljenk?

Zakaj se splača investirati v postavitev visokih gred?

Visoke grede imajo številne prednosti. Največja med njimi je, da imamo lahko z njihovo pomočjo skoraj popoln nadzor nad zdravjem zemlje, v kateri rastejo naše rastline. Pri vrtnarjenju na visokih gredah tako nismo odvisni od tega, kakšna tla nam je na naši parceli namenila narava, ampak kakovost tal v celoti določamo sami. Tako lahko kakovosten in predvsem zdrav pridelek vzgojimo tudi, če so tla na naši parceli osiromašena, težka, peščena ali pa kontaminirana z različnimi škodljivimi primesmi.

Morda vas bo zanimalo tudi:
- Zeliščna greda za v juho
- Priprava zemlje in setve na visoki gredi za optimalni pridelek

Če vrtnarimo modro, skrbimo za to, da se zemlja na visoki gredi vsako leto obogati, tako pa svojim rastlinam omogočamo optimalne razmere, v katerih lahko svoje korenine brez omejitev razvijajo v globino ter potrebno širino. Lažje zemljo tudi rahljamo, saj je gredica dostopna iz vseh strani, veliko manj težav pa je tudi z nadležnimi pleveli. Vrtnarjenje na visokih gredah nam tako prihrani veliko časa in tudi energije, pogosto pa lahko s plevelom opravimo kar mimogrede, s kozarcem osvežilne pijače v roki.

Velika prednost visokih gred je tudi, da so veliko bližje višini naših oči. Tako lažje spremljamo napade rastlinskih škodljivcev in bolezni in zato tudi veliko hitreje ukrepamo ter tako preprečimo večjo škodo. Ogrodje visokih gred ponuja tudi možnost montaže različnih lokov in drugih konstrukcij, ki nam omogočijo, da prek rastočih rastlin za zaščito povsem enostavno napnemo mrežo ali agrokopreno. Če visoke grede opremimo še z namakalnim sistemom in poskrbimo za zastirko, bodo rastline rastle praktično same od sebe in vrtnarjenje je lahko res pravi »gušt«, brez pretiranega napora in nepričakovanih presenečenj.

Okvirji 1-maj21.jpg
shutterstock
Visoke grede polnimo v treh slojih.

Pa vse te prednosti pretehtajo investicijo, ki je potrebna za izgradnjo visokih gred? Odgovor je seveda odvisen od vsakega posameznika, dejstvo pa je, da so mnogi, ki so še pred kratkim obdelovali tudi nekaj sto kvadratnih metrov velike vrtove, klasične gredice zamenjali za visoke grede. Vrtnarjenje na visokih gredah je bolj preprosto, bolj nadzorovano in tudi veliko bolj prijetno. Mladim vrtnarjem omogoča prihranek dragocenega časa, starejšim pa olajša delo in jim tako ponuja priložnost za vrtnarjenje tudi, če se srečujejo s fizičnimi omejitvami. Neprecenljive pa so seveda tudi na manjših vrtovih, balkonih ali terasah, kjer prevladuje beton, in tako modro lahko pridobimo kakovostno površino za gojenje naših najljubših rastlin.

Seveda lahko postavitev visokih gred zahteva kar precej finančnih sredstev, a z malo iznajdljivosti in spretnosti lahko marsikateri evro tudi prihranimo. Postavitev pa je danes res preprosta, saj na trgu obstaja kup ponudnikov, ki ne samo da poskrbijo za ogrodje visoke grede, temveč vam pomagajo tudi pri končni montaži in polnitvi z zemljo.

Kako napolniti visoko gredo?

Informacij o tem, kako napolniti visoko gredo, je res veliko, zato se marsikdo v poplavi informacij izgubi in ob tem obupa nad svojo željo. A v resnici sploh ni tako zelo zapleteno … Če želite poenostaviti, si zapomnite le to, da sloje visoke grede razdelite na tri dele – spodnji sloj, ki sega do približno slabe polovice grede, naj predstavljajo organski odpadni material, kot so veje, bio sekanci, odpadlo listje in karton, srednji sloj sestavlja vrtna zemlja s kompostom, čisto na vrhu pa je v debelem pasu dodana še fina zemlja s kompostom in šoto. Bolj natančni lahko sledite tudi naslednji preverjeni formuli, pri tem pa si zapomnite, da je treba vsak sloj sproti vlažiti:

Za vse namene in impresiven vtis

Najpogosteje visoke grede povezujemo z gojenjem zelenjave, a je njihov potencial vsekakor večji. Z njimi lahko pričaramo čudovite cvetoče otočke, zasnujemo dišeče ozadje za simpatično klopco, izgradimo dinamično živo mejo ali vizualno razgibamo površino naše parcele. Možnosti je neomejeno. Pa si daj čisto res oglejmo 9 primerov, ki kažejo, kako lahko drzno stopite zunaj okvirov.

Okvirji 2-maj21.jpg
shutterstock
ivahne barve, kombinacija s prijetno klopco in dovolj prostora, da se lahko bujnim trajnicam pridruži še manjše drevo. Zares pravljičen kotiček za uživanje ob sladkem koktajlu!
Okvirji 5-maj21.jpg
Shutterstock
Z visoko gredo lahko izkoristimo prav vsak centimeter. Bi radi, da pod oknom dehteče dišijo vaša priljubljena zelišča in rožice? Rešitev na fotografiji naj vam je navdih
Okvirji 8-maj21.jpg
Shutterstock
Nikakor ne moremo tudi mimo praktičnosti visokih gred – z nekaj manjših prilagoditev ponujajo priložnost za vrtnarjenje celo invalidom, ki za premikanje potrebujejo voziček.
Okvirji 4-maj21.jpg
Shutterstock
S pomočjo visokih gred lahko ustvarimo tudi pravo džunglo. Če imamo na voljo mojstra, ki obvlada delo s siporeksom in betonom, se lahko dobesedno igramo z velikostmi in oblikami.
Okvirji 9-maj21.jpg
Shutterstock
Zelo priročne so tudi kot alternativa za klasično ograjo ali živo mejo. So pravzaprav nekakšen hibrid med slednjima dvema – spodaj trdna ograja in zgoraj živahno rastje.
Okvirji 7-maj21.jpg
Shutterstock
Na visokih gredah lahko hranila v zemlji v celoti prilagodimo specifičnim potrebam naših rastlin. Tako so idealna rešitev tudi za hortenzije, ki za to, da oblikujejo lepe modre cvetove, potrebujejo nižji pH substrata (kislo zemljo).
Okvirji 10-maj21.jpg
Shutterstock
ako simpatično, markantno in hkrati praktično. Zato, da nam bo še udobneje, ko bomo pobirali pridelke, je rob nekoliko širši in tako omogoča, da med delom sedemo nanj.
Okvirji 3-maj21.jpg
Shutterstock
Čarobna palčka, ki dolgočasno teraso spremeni v eleganten prostorček za druženje. Namesto dolgočasne fasade za ozadje poskrbi bujno zelenje, ki ga, zato ker so izbrane primerne rastline, ne zmoti niti senca, ki pada z visokih zidov.
cloud-rain

Trenutno

10 °C

Deževno

sobota, 26. 4

Deževno

9 / 15 °C cloud-rain

nedelja, 27. 4

Delno oblačno

10 / 18 °C cloud-sun

ponedeljek, 28. 4

Delno oblačno

7 / 20 °C cloud-sun

7-dnevni obeti


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.