Boleča dilema: Na napotnico ali samoplačniško?
Ko telo začne opozarjati, izbira ni več samoumevna: čakati ali plačati? Kolumistka Majda Juvan o generaciji, ki vse bolj vlaga v svoje zdravje.
Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Jana za svoj prednostni vir na Googlu.
Nastavi
Utečene pešpoti se podaljšajo, vzpetine za hišo zvišajo, kolesarska pot do mesta dobi vzpone, ki jih prej ni bilo … in prej ali slej si moraš priznati, kar tvoji bližnji opažajo že nekaj časa. Marsikaj ni več, kot je bilo. Pa trma gor ali dol. Ko se danes srečamo vrstniki, se ne pogovarjamo o nočnih avanturah – tudi domišljija ni več, kar je bila – ampak o kolenih, križu, ramah, toplicah. Vse vemo. Kateri ortoped, katera maža, fizioterapevt, cena … V resnici je dilema le ena. Na napotnico in leto čakanja ali za denar? Fizioterapevtov je veliko. Eni delajo dopoldne za plačo, popoldne pa za precej več še doma. En obisk stane 70, 80 evrov … krat 10 je … Če boli in imaš, daš.
Ni kaj, kot družba in posamezniki se staramo. In zbolevamo. Teorij o tem, kaj učinkuje in kaj ne, je ogromno. Ko je dovolj hudo, marsičemu verjamemo. Tudi ko gre za zlovešče diagnoze. Nekateri smo imeli srečo – drugače tega ne znam poimenovati – in smo po uspešnem zdravljenju uradne medicine še vedno tu. Kaj pa če to ne bi bilo dovolj? Bi svojo usodo prepustili nategunom, pogoltnežem, zdravilcem? Ne, nikoli, jaz že ne! Pravim zdaj.
A kdo ve, kako bi bilo, če bi mi zdravnik povedal, da sta preostali le še paliativa in obljuba, da ne bo preveč bolelo. Hm. Pogoltni hrvaški zdravilec je Slovenki, stari nekaj čez petdeset, obljubil ozdravitev zelo napredovanega raka. In kasiral. Ko ni imela več, se je zadolževala … zadnjih deset tisoč evrov mu je izročila dva dni pred smrtjo. Zavržno, pokvarjeno, barbarsko. Tip, piše se Kelemenović, je bil obsojen, a je na Hrvaškem nedosegljiv! Prav res! Ta svet je narejen za barabe. Če bi kdo hotel imeti red, bi gotovo tudi paragrafe drugače zapisal. Pa jih ni. In jih ne bo. Nekaterim zelo prav pridejo.
Preklop. Ko vas bo to pisanje doseglo, bo nova vlada skoraj zanesljivo že v sedlu. Janša na čelu, trojček za njim, Demokrati in Resni.ca, ki so pred volitvami zagotavljali, da z Janšo že ne, pa oprode.
Logar, politik s kilometrino, je v škripcih. Ko je izstopal iz SDS, je o stranki marsikaj povedal. Danes novinarji te izjave z veseljem vlečejo iz arhivov. A za prave politike ni ovir. Tudi morale ne. Nova vlada bo od prvega dne v škripcih. Mi pa z njo. Janša bo hitel, ker ve, da bo težko »preživel« ves mandat. Dolg, ki bi nam ga z vsem, kar obljublja, nakopal, bo prevelik. Na hitro si bodo razdelili ministrska mesta in razne druge položaje, poskrbeli za kadre, ki navkljub vdanosti niso bili izvoljeni, in upali, da bo vsaj za leto ali dve. Za zdaj gre, vsemu navkljub, najbolje Resni.ci. Ko smo zunanji opazovalci dogajanja prišli do sape, smo ugotovili, da ni glavni Stevanović, ampak veterinarka Katja Kokot, ki pa še ni dojela, da DZ, vsemu navkljub, ni zavetišče za izgubljene živali in da kot poslanka vendarle ne more početi in govoriti, kar ji drago. Za spoznanja je potreben čas.
Kakorkoli, novi parlament se počasi razkriva. Volivci smo volili in izvolili. V prvem sklicu parlamenta v samostojni Sloveniji je bilo, če verjamete ali ne, kar 30 doktorjev znanosti. Tudi danes ima večina poslancev visoko izobrazbo. A časi, ko so bile parlamentarne razprave, ne glede na politično prepričanje, korektne, utemeljene, celo duhovite, so mimo. Kljub izjemnim plačam v parlament že dolgo ne rinejo najboljši. Od junija bodo poslanske plače od 5.000 do 8.000 tisoč evrov. Žal pa je naš volilni sistem tak, da Urška Klakočar Zupančič, ki jo je v Ljubljani volilo skoraj štiri tisoč volivcev, ni prišla v parlament, kar precej pa jih z manj kot 900 glasovi je. Vse po pravilih.
Digitalna naročnina
Začnite preizkusno naročnino za samo 0,99 evra!
Digitalna naročnina
Začnite preizkusno naročnino za samo 0,99 evra!